Każdemu kierowcy poruszającemu się samochodem mogą przytrafić się na drodze rozmaite nieprzyjemne sytuacje. Z pewnością jedna z nich jest przebite koło. Jazda z takim kołem jest niebezpieczna, dlatego w przypadku przebicia koła powinniśmy jak najszybciej zatrzymać się w bezpiecznym miejscu. Jak zachować się podczas takiej sytuacji, by nie sprawiać zagrożenia w ruchu drogowym oraz jak poradzić sobie z przebitym kołem?

Przyczyny przebicia opony

Jedną z nieprzewidywalnych sytuacji, jaka może spotkać każdego kierowcę jest tzw. złapanie gumy. Trudno jest jednoznacznie wyjaśnić, skąd się on bierze i jak się chronić przed taką sytuacją. Częstym powodem może być źle dopasowane ciśnienie w oponach do obciążenia pojazdu lub zły stan nawierzchni, po której się poruszamy. Innymi przyczynami mogą być gwoździe lub inne ostre przedmioty napotkane przez nas po drodze.

Niezależnie od tego, z jakiego powodu mamy przebitą oponę, poradzenie sobie z tym problemem nie powinno stanowić dla nas większego problemu, jednakże musimy wiedzieć, jak postępować, by nie stwarzać większego zagrożenia dla innych kierowców.

Przebite koło ma charakterystyczne objawy. Komfort jazdy jest zdecydowanie mniejszy niż w trakcie normalnej jazdy, a do tego zaczyna ściągać samochód na jedną ze stron. Gdy napotkamy taką sytuację na drodze musimy pamiętać, że długa jazda z przebitym kołem jest niebezpieczna, ponieważ nawet wolna jazda z niesprawnym kołem może skutkować jego wystrzeleniem. W związku z tym pojazd należy unieruchomić w bezpiecznym miejscu. Samochód najlepiej zatrzymać na poboczu lub parkingu, o ile mamy taką możliwość.

Jak radzić sobie z przebitą oponą?

Jeśli udało nam się zatrzymać samochód z przebitą oponą w bezpiecznym miejscu, wówczas możemy rozpocząć wymianę koła. Problem pojawia się w sytuacji, gdy nie potrafimy zrobić tego samodzielnie. W takiej sytuacji konieczna będzie pomoc ze strony innych osób. Taką pomocą służy np. firma And-Pol. Sprzedaż opon, wulkanizacja. Samochody osobowe z Grodziska Mazowieckiego, dla której wymiana koła nie stanowi problemu.

Zazwyczaj wozimy ze sobą zapasowe koło, które przydatne będzie w takiej sytuacji. Niezbędny okaże się również zestaw kluczy potrzebnych do odkręcenia śrub oraz podnośnik. Posiadając wszystkie niezbędne elementy do wymiany koła, można przejść do wykonywania tej czynności. Pierwszą rzeczą, jaką należy wykonać jest poluzowanie śrub, na których utrzymuje się koło. W momencie, gdy poluzujemy śruby można podnieść samochód za pomocą podnośnika. Ramię lewarka umieszcza się w odpowiednie miejsce na progu auta. Gdy samochód będzie uniesiony należy wykręcić całe śruby trzymające koło. Następnie zdejmujemy uszkodzone koło i w to miejsce zakładamy koło zapasowe. Podczas przykręcania zapasowego koła należy pamiętać, aby przykręcać je na krzyż.

Po dokręceniu koła można powoli opuścić powoli samochód i wyjąć spod auta lewarek. Później zostanie już tylko dokręcenie śrub mocujących zapasowe koło. Niezbędne może okazać się także dopompowanie wymienionego koła. Gdy wszystko zostało przeprowadzone w prawidłowy sposób można kontynuować jazdę.

Z uszkodzonym kołem najlepiej jest udać się do naprawy. Takie usługi oferuje każdy zakład wulkanizacyjny. Warto dość szybko skorzystać z usług wulkanizacyjnych, ponieważ nie wiemy, kiedy po raz kolejny będzie nam potrzebne zapasowe koło.