Chociaż krajowe przewozy autokarowe mogą się wydawać długie i męczące, wiążą się z wieloma zaletami. Podróżowanie polskimi busami jest szczególnie polecane osobom z dziećmi oraz uczestnikom wycieczek turystycznych czy wyjazdów służbowych. Wiąże się to też z wieloma korzyściami. Jakie są zatem najpopularniejsze trasy krajowe? Dlaczego warto korzystać z połączeń autokarowych?

Korzyści z przewozów autokarowych

Przewozy osób w Polsce autokarami wiążą się z wieloma zaletami. Przede wszystkim udostępniają wygodne miejsca na bagaż z funkcjonalnymi fotelami. Do dodatkowych plusów należy klimatyzacja. Oprócz tego umożliwiają dostęp do widoków za oknem, co nie jest możliwe w przypadku np. podróży samolotem. Są także dobrym rozwiązaniem dla kierowców z rodzinami, chcących uniknąć męczącej jazdy. Pozwalają zrelaksować się i nie martwić o trasę. Przy tym krajowe przewozy autokarowe są atrakcyjne ze względu na tanie koszty biletów. Zakupione odpowiednio wcześnie bilety na autobus są tańsze w przeliczeniu na osobę od jazdy innymi środkami komunikacyjnymi. Ponadto używane pojazdy cechują się znaczną operatywnością. Dzięki ich mobilności mogą dojechać i zatrzymać się w każdym miejscu, inaczej niż np. samoloty.

Podróżowanie autokarem daje przy tym większą swobodę. Podczas zaplanowanych postojów można np. zapalić lub rozprostować nogi. W przypadku licznych przesiadek można tak zaplanować podróż, by jak najwięcej przy okazji zwiedzić. Wówczas można skorzystać z pomocy biura podróży lub przewodnika, jeśli uczestniczymy w wycieczce turystycznej. Chociaż przewozy autokarowe mogą się wydawać męczące, nowocześnie wyposażone pojazdy zapewniają komfort podróży. W większości z nich udostępniona jest dla pasażerów ubikacja. Co najważniejsze, przewozy busem często odbywają się częściej niż loty samolotem. Autokary i busy są przy tym w pełni ubezpieczone. Pasażerowie mogą natomiast liczyć na ubezpieczenie NNW. Dlatego dobrze jest zdecydować się na wynajem autokaru i zorganizować wycieczkę w dowolnym terminie.

Popularne trasy krajowe „od drzwi do drzwi”

Firmy zajmujące się transportem osobowym pozwalają na wygodne podróżowanie tzw. od drzwi do drzwi. Oznacza to, że pojazdy mogą odbierać i zawozić osoby w dowolne wybrane miejsce. Do najpopularniejszych krajowych tras, które obejmują przewozy autokarowe, zaliczają się następujące kursy:

  • Busy: Warszawa – Katowice, Wrocław – Ustka, Wrocław – Darłowo, Wrocław – Trójmiasto,

  • Suwałki – Trójmiasto, Poznań – Włocławek, Bydgoszcz – Wieliczka, Bydgoszcz – Zamość,
  • Bydgoszcz – Przemyśl, Kudowa Zdrój – Lublin, Kudowa Zdrój – Przemyśl

Popularne trasy busów nad morze

Busy nad morze udostępniane przez firmy transportowe organizują podróże z wielu miejscowości południowej Polski. Do miast, z których trasę rozpoczynają autobusy nad morze, należą m.in. Aleksandrów Kujawski, Bełchatów, Białobrzegi, Bielsko-Biała, Brzeg, Bydgoszcz, Bytom, Ciechanów, Częstochowa, Koszalin, Kraków, Łódź, Poznań, Rzeszów czy Toruń. Nad morze organizowane są także wyjazdy z Wadowic, Warszawy, Włocławka, Wrocławia, Zakopanego czy Zielonej Góry. Pasażerowie mogą dotrzeć do takich nadmorskich miejscowości jak m.in. Chałupy, Darłowo, Dziwnówek, Trójmiasto, Hel, Jastarnia, Jastrzębia Góra, Karwia, Kołobrzeg czy Krynica Morska. Autobusy docierają także do Mielna, Międzyzdrojów, Pobierowa, Pucka, Redy, Świbna, Świnoujścia, Ustki czy Władysławowa. Niektóre kursy realizowane są samochodami osobowymi lub mikrobusami w zależności od liczby pasażerów i możliwości firmy przewozowej. Podróżowanie za pomocą zadbanych pojazdów zapewnia wobec tego bezpieczne i tanie przewożenie. Wystarczy tylko wcześniej zarezerwować miejsce.