Regularna wymiana zaworów do kół w samochodach – co daje?

Materiał partnera
2020-01-21

Wentyle samochodowe to elementy, na które rzadko zwracamy uwagę. Są one jednak niezwykle istotne dla utrzymania odpowiedniego ciśnienia w oponie, które wpływa na szereg parametrów, w tym także na bezpieczeństwo podróży. Niestety, jak pokazują statystyki, w ostatnich latach znacznie wzrosła liczba wypadków spowodowana uszkodzeniami tego elementu samochodu. Zatem kiedy najlepiej jest wymienić wentyle na nowe i jak to zrobić?

Jaką funkcję pełnią zawory do kół?

Najczęstszą odpowiedzią, jaką możemy otrzymać na to pytanie, jest stwierdzenie „do pompowania kół”. Trudno zaprzeczyć, bo faktycznie dzięki zaworom możliwe jest zarówno pompowanie, jak i spuszczanie powietrza z opon bez naruszania struktury gumy. Jednak nie są to jedyne funkcje tego elementu. Głównym zadaniem zaworów do pojazdów osobowych czy ciężarowych jest tak naprawdę utrzymywanie ciśnienia w oponie. Z tego powodu można usłyszeć, że określa się je czasami jako „zawory bezpieczeństwa”.

Budowa i rodzaje zaworów

Budowa zaworów jest bardzo prosta. Zwykle składa się on z obudowy zewnętrznej, która może być wykonana z gumy lub rzadziej z metalu i służy do umocowania zaworu w feldze. Natomiast wewnątrz możemy znaleźć metalową obudowę, w którą wkręcona jest wkładka zaworowa. Końcówka zaworu chroniona jest przez specjalny kapturek, który zapobiega gromadzeniu się zabrudzeń w jej wnętrzu.

Zawory dzielimy przede wszystkim na dwie podstawowe kategorie:

  • Gumowe – przeznaczone głównie do samochodów osobowych, ale stosowane też w samochodach dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t.
  • Metalowe (wzmacniane) - z przeznaczeniem do wykorzystania w autobusach i ciężarówkach

Wymiana i konserwacja – jak często ?

Zawory w głównej mierze zbudowane są z gumy, a guma jest podatna na działanie czynników atmosferycznych, więc jak łatwo się domyślić takie regularne wymiany to rzecz niezbędna. Najlepszym momentem na to jest sezonowa zmiana opon. Absolutne minimum, jeśli chodzi o wymianę zaworów to przynajmniej raz na rok, a już bezwzględnie obowiązkowo przy wymianie opon na nowe.

Nie musimy się martwić w tym przypadku kosztami, ponieważ nie jest to duży wydatek. Średnia cena takiego elementu to raptem 5 złotych za sztukę. To raczej niewiele, szczególnie zważając na fakt, że wpływa to na bezpieczeństwo wszystkich podróżujących.

Wybierając nowe zawory, miejmy na uwadze ich jakość. Nie liczy się tylko sam fakt wymiany. Warto wybierać sprawdzonych producentów jak Alligator Polska sp. z o.o. z Nekli w województwie wielkopolskim. Od 1998 roku posiadają Certyfikat ISO 9001, a dodatkowo już wielokrotnie zostali nagrodzeni Certyfikatem Fair Play.

Opracowanie artykułu:

Alligator Polska sp. z o.o.

ul. Gnieźnieńska 6, 62-330 Nekla wielkopolskie
e-mail
www
telefon