Eksploatacja samochodu, bez względu na to, czy to samochód dostawczy, ciężarowy czy osobowy, wiąże się z koniecznością regularnych przeglądów i wymiany zużywających się części. Resor piórkowy to jeden z takich elementów. Mimo, że jego początki sięgają XIX wieku, branża motoryzacyjna nadal wykorzystuje jego prostą konstrukcję i wiele walorów. Jego głównym zadaniem jest amortyzacja. W jakich samochodach stosuje się resory piórkowe? Na czym polega jego budowa? Czym jest resor paraboliczny?

Budowa i wykorzystanie

Jak już zostało wspomniane, resor piórkowy, to wynalazek minionych epok. Po raz pierwszy użyty został w wozie konnym około 200 lat temu. Tak więc technologicznie nie odpowiada innowacyjnym częściom, jednakże branża motoryzacyjna nadal korzysta z jego funkcji. Jak sama nazwa mówi, budowa tego typu resoru opiera się na piórach o różnej długości, czyli stalowych, sprężynowych płaskownikach, umieszczonych na osi wzdłużnej pojazdu. Zespala je ze sobą przechodząca przez środek śruba ustalająca oraz stalowe opaski ściągające. To dzięki wygiętym końcom, resory mają właściwości amortyzujące. Montuje się je do ramy lub nadwozia samochodu przy pomocy strzemion. Jak mówią właściciele hurtowni motoryzacyjnej Auto-Mot, ze względu na większą odporność na przeciążenia, głównie wykorzystuje się je w samochodach dostawczych oraz typu pick-up, o dużej masie przewożonych towarów, zazwyczaj na tylnym zawieszeniu. Są to m. in. Mercedes Sprinter , Daf, Iveco, Ford Tranzit, Kia, Fiat Ducato, Citroen Jumper , Renault Master. Takie rozwiązanie może przyczynić się do powiększenia pojemności bagażnika, a ładowność samochodu wynosi około 1000 kilogramów. Na uwagę zasługuje również czynnik ekonomiczny. Wymiana resorów piórkowych jest znacznie tańsza niż w przypadku tych klasycznych.

Czym są resory paraboliczne?

To jedna z odmian resorów piórkowych, jednakże występuje on pojedynczo. Im dalej od środka, grubość resoru parabolicznego maleje. Taka konstrukcja nadaje mu elastyczność, przez co poprawia się komfort jazdy oraz istnieje możliwość korzystania z pojazdu bez obciążenia. Dodatkowo, jedno piórko zapewnia prawidłowe działanie na linii koło-podłoże. Dla zwiększenia ładowności samochodu dokłada się kolejne elementy tej samej długości. Poszczególne pióra w resorach parabolicznych zespolone są ze sobą tylko w środkowej części, co ogranicza konieczności częstego ich smarowania. Hurtownia motoryzacyjna Auto-Mot w swojej ofercie posiada wiele tego typu części, wykorzystywanych głównie w samochodach dostawczych i ciężarowych. Oprócz całych resorów, dostępne są także poszczególne pióra resorowe, sprężyny cylindryczne, tuleje, przekładki i sworznie resorów, a także strzemiona i amortyzatory.