Rodzaje i przeznaczenie lawet

Materiał partnera
2019-09-24

Pierwszą myślą, która przychodzi nam do głowy jeśli mówimy o przeznaczeniu lawety jest holowanie auta po wypadku drogowym. Faktycznie jest to jeden z częściej wykorzystywanych sposobów jej użytkowania, jednak poza pomocą drogową urządzenia te z uwagi na swoją różnorodność mogą być wykorzystywane na wiele innych sposobów. Jakie zatem możemy wyróżnić rodzaje lawet dostępne na rynku oraz do czego każda z nich służy?

Rodzaje dostępnych na rynku lawet

Na początku warto ustalić, że laweta samochodowa jest pewnego rodzaju przyczepą, dzięki której możliwy staje się transport innych pojazdów, na przykład z miejsca stłuczki, bądź wypadku do warsztatu samochodowego lub komisu. Przed zakupem tego sprzętu warto zastanowić się nad jego przeznaczeniem i wybrać taki model, który idealnie wpasuje się w indywidualne oczekiwania.

Takie przyczepy samochodowe występują w wielu różnych rodzajach. Pierwszym z nich są pojedyncze i stałe platformy załadunkowe, których rola polega na przewożeniu wyłącznie jednego samochodu osobowego. Lawety platformowe pojedyncze charakteryzują się bardzo prostą budową, na którą składa się wyłącznie jeden poziom podłoża. Dodatkowo można je doposażyć w wysięgniki ułatwiające bezpieczne wciągnięcie i ustawienie niesprawnego auta na lawecie. Drugim bardzo popularnym rodzajem lawet jest stała, piętrowa platforma, na którą składają się dwa poziomy użytkowe. Platformy te są znacznie większe niż poprzedni rodzaj, co umożliwia przetransportowanie nawet czterech aut jednocześnie. Kolejnym rodzajem platform transportowych oferowanych np. przez firmę Boro jest laweta załadunkowa hydrauliczna najczęściej wykorzystywana w ratownictwie drogowym. Platformy te również posiadają dwa poziomy oraz wyposażone są w wysięgniki i dźwig teleskopowy umożliwiające przeniesienie uszkodzonych pojazdów na lawetę. Ponadto ich dużą zaletą jest możliwość przewożenia nie tylko samochodów osobowych, ale również większych aut dostawczych.

Do czego służą przyczepy samochodowe?

Najczęstszym przeznaczeniem lawet jest wykorzystywanie ich przez pomoc drogową do holowania niesprawnych pojazdów. Ze względu na to, że lawety występują w wielu formach i rozmiarach możliwe jest holowanie zarówno aut osobowych, jak i samochodów dostawczych, a nawet TIR-ów i innych pojazdów ciężarowych. Poza tym lawety używane są do tak zwanego holowania specjalistycznego pojazdów wielkogabarytowych. Na platformie załadunkowej możliwe jest przewożenie takich pojazdów jak maszyny rolnicze, sprzęt budowlany, łodzie, czy przyczepy campingowe. Jednak z uwagi na rozmiar oraz wagę takich pojazdów należy pamiętać, aby holowanie odbywało się w ściśle określony sposób, to znaczy wyłącznie przy użyciu tak zwanego sztywnego holu. Lawety wyposażone w wyciągarkę wykorzystywane są również do pracy w trudnych warunkach, takich jak wydobycie pojazdu z pobocza drogi bądź rowu oraz postawienie wywróconego samochodu na koła.

Przed zakupem lawety warto zaznajomić się z dostępnymi na rynku wariantami i przede wszystkim ustalić, do jakich celów to urządzenie będzie nam potrzebne. Oferowane przez producentów różnorodne warianty przyczep samochodowych z pewnością zaspokoją wszystkie oczekiwania i potrzeby nowego nabywcy.

Opracowanie artykułu:

"Boro" Centrum Dystrybucji Przyczep Krzysztof Kołodziejczyk

Ostrowska 94b, 63-460 Skalmierzyce wielkopolskie
e-mail
www