Blog Panoramy Firm

Samochód pod kontrolą. Co trzeba regularnie sprawdzać?

Materiał partnera
2019-07-04
samochód

Posiadanie własnego samochodu to duże udogodnienie i komfort. Dzięki niemu w wielu sytuacjach możemy być niezależni i mobilni. By w pełni cieszyć się korzyściami wynikającymi z jego posiadania i uniknąć kosztownych napraw należy pamiętać o  regularnym serwisowaniu samochodu, nie tylko w przypadku usterki. Pewne części poprzez codzienną eksploatację zużywają się i trzeba je wymienić, tak samo jak olej czy klocki hamulcowe. Jakie wskaźniki, oprócz paliwa, trzeba kontrolować?

Nie czekaj z wymianą

Właściciele samochodów, oprócz wielu korzyści związanych z jego posiadaniem, zwracają uwagę na konieczność regularnego wymieniania wielu części. Bez wątpienia jedną z nich jest rozrząd, zwłaszcza w momencie, gdy kupujemy używany samochód. Jak wynika z opinii specjalistów z Autonaprawy Andrzeja Wasika, zerwanie paska rozrządu powodować może zniszczenie silnika. Dlatego nie powinniśmy sugerować się tym, co mówi sprzedawca, tylko zainwestować w nową część. Następnie należy kontrolować przebieg i po przejechaniu około 100 tysięcy kilometrów ponownie udać się do serwisu. Nie można także zapomnieć o wymianie klocków hamulcowych i tarcz. Sprawność tego układu to gwarancja bezpieczeństwa jazdy, nie tylko swojego, ale też innych uczestników ruchu drogowego. Zużycie tych części jest naturalnym zjawiskiem, spowodowanym eksploatacją samochodu. Mimo tego trzeba kontrolować ich stan. Pierwsze objawy można zaobserwować, w momencie, gdy słyszymy dudnienie w przednich kołach, czy czujemy niepokojące wibracje. Tarcie prowadzi do przegrzania się układu. Klocki hamulcowe wymienia się parami na osi – to bardzo istotny szczegół. Sezon letni i zimowy to czas, kiedy konieczna jest zmiana opon oraz przede wszystkim kontrola zużycia ich bieżnika.

Oleje, filtry i inne płyny

Jeśli chodzi o wymianę płynnych substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania samochodu, przede wszystkim trzeba kontrolować poziom oleju silnikowego. Styl jazdy wpływa na spalanie oleju, a jego niska zawartość lub brak może niestety mieć negatywne konsekwencje dla stanu naszego portfela. Wymiana oleju powinna odbywać się średnio co roku lub po przejechaniu około 10-15 tysięcy kilometrów. Przy okazji zmiany oleju, należy zaopatrzyć się w nowy filtr. Inny filtr, którzy wpływa na ilość zanieczyszczeń przenoszonych to wewnętrznych mechanizmów samochodu to ten dotyczący paliwa. Jak mówią specjaliści z Autonaprawy Andrzeja Wasika regularnie powinno się sprawdzać stan płynu hamulcowego, ściśle powiązanego z całym układem hamulcowym, chłodniczego, czy oleju w skrzyni biegów. Rzadko kto o tym pamięta, jednakże te czynności mają wpływ na bezawaryjną jazdę i nasze bezpieczeństwo.