Specjaliści od motoryzacji od lat zwiastowali zmniejszenie zainteresowania samochodami z instalacją gazową. Nowe technologie, takie jak napęd hybrydowy, wkraczając odważnie w świat czterech kółek, dawały powody, by sądzić, że popularne LPG wkrótce zostanie wyparte. Nic takiego się jednak nie stało, a tańszy niż benzyna gaz wciąż pozostaje w łaskach kierowców. Co warto wiedzieć o instalacjach LPG?

Jak rozpocząć korzystanie z autogazu?

Gdy rozważamy rozpoczęcie korzystania z gazu jako paliwa dla samochodu, mamy do wyboru kilka rozwiązań. Coraz popularniejsze staje się kupowanie aut z fabrycznie zamontowaną instalacją gazową. Ich producenci zapewniają, że wbrew obiegowej opinii, to rozwiązanie nie sprawia, że silnik się “dławi”. Wręcz przeciwnie, może przyczynić się do poprawy jego wydajności i zmniejszyć ilość wydalanych spalin. Możemy również kupić używany samochód, do którego ktoś już wstawił układ LPG. To rozwiązanie jest obarczone pewnym ryzykiem, ponieważ ciężko określić, w jakim stanie jest instalacja. Trzecim rozwiązaniem jest montaż instalacji LPG we własnym samochodzie. Obecnie jest to możliwe niemal we wszystkich modelach aut benzynowych. Mechanicy z Zicar Zbigniew Kurek świetnie znają się na tej dziedzinie, dzięki czemu dostajemy gwarancję sprawnie działającej butli.

Wady i zalety instalacji gazowej

Do najcenniejszych zalet LPG należą przede wszystkim koszty eksploatacji. Samochody napędzane przez autogaz mogą pokonać nawet dwukrotnie większą odległość niż benzynowce za tę samą cenę. Nowoczesne systemy nie dławią samochodu ani nie powodują spadku żadnych parametrów silnika. Pozwalają również na korzystanie z gazu w sposób ekologiczny, znacznie ograniczając ilość spalin. Jako wadę można uznać konieczność inwestycji, na której zwrot przyjdzie nam poczekać. Ponadto przegląd techniczny z instalacją gazową jest dwa razy droższy niż tradycyjny. W skali roku te koszty i tak zwracają się przez bardziej ekonomiczną jazdę, należy jednak brać je pod uwagę. Butla zajmuje też nieco miejsca w bagażniku, przez co w zależności od modelu pojazdu jego pojemność może się zmniejszyć. Wymagany jest również odpowiedni serwis. Jeśli instalacja LPG działa bez zarzutu, wystarczy regularnie wymieniać filtry gazu, weryfikować szczelność oraz poddawać diagnostyce komputerowej. Butla posiada homologację na 10 lat, po tym okresie należy ją wymienić lub przedłużyć pozwolenie.