Zakup samochodu używanego może być bardzo atrakcyjną alternatywą auta salonowego. Przede wszystkim, jeśli chodzi o cenę. Choć rynek pojazdów używanych często kusi niezwykłymi okazjami, warto w tej kwestii wykazać się racjonalnym myśleniem i chłodnym podejściem. Na co konkretnie zwrócić uwagę, aby samochód używany okazał się pewną inwestycją, a nie finansowym rozczarowaniem?

Czy przebieg to wszystko?

Sprawą, która przysparza najwięcej kontrowersji, jeśli chodzi o podejście klientów do zakupu samochodów używanych, jest przebieg auta. Nie ma wątpliwości co do tego, że samochody z przebiegami powyższej 300 tys. km nie cieszą się już takim zainteresowaniem, jak samochody, które przynajmniej teoretycznie przejechały mniej. Czy jest to podejście słuszne? Okazuje się, że nie do końca. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na samochody z udokumentowanym przebiegiem. Jeżeli wszystkie części zostały wymienione na czas, a poprzedni właściciel dbał o sprawy związane z olejami i filtrami, sama ilość przejechanych kilometrów nie ma tutaj większego znaczenia. Odpowiednio serwisowany samochód powinien odwdzięczyć się bezawaryjną pracą, a co za tym idzie, poważnymi oszczędnościami.

Do sprawy przebiegu trzeba podejść przede wszystkim racjonalnie. Jeżeli ma się do czynienia z samochodem wyposażonym w silnik Diesla, który za zachodnią granicą był używany jako auto służbowe, trudno wymagać przebiegów oscylujących w granicach 100 tys. km. Jeżeli tak się stanie, powinno to wzbudzić pewne podejrzenia. Aby nie paść ofiarą oszustwa, warto skorzystać z usług najbardziej rekomendowanych sprzedawców, do których z pewnością zalicza się Mk-Auto. Dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu firma od lat zapewnia wszystkim zainteresowanym łatwy dostęp do samochodów używanych najlepszych marek. Klienci mogą liczyć nie tylko na rzetelne doradztwo, ale przede wszystkim na pełną uczciwość. Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie auta używanego?

Stan techniczny

Przed zakupem samochodu używanego, warto zainwestować w jego profesjonalne sprawdzenie pod względem technicznym. Kontroli poddać trzeba przede wszystkim układ zawieszenia, który odpowiada nie tylko za komfort jazdy, ale także za bezpieczeństwo. Za pomocą komputera diagnostycznego można sprawdzić podstawowe parametry pracy jednostki napędowej, czy skrzyni biegów, czyli komponentów, których ewentualna wymiana może słono kosztować. Przy zakupie samochodów używanych nie można także nie pomyśleć o stanie powłoki lakierniczej, choć oczywiście należy liczyć się z drobnymi zarysowaniami, które powstały na skutek eksploatacji.

Nie jest to absolutnie nic dziwnego, a świadczy jedynie o uczciwym podejściu sprzedawcy, który nie zamierza niczego ukrywać. Auta bez śladów na powłoce lakierniczej dostępne są w salonach. Warto nieco uwagi poświęcić również wnętrzu. Niemniej jednak nawet jeśli nosi ono ślady użytkowania, to samochód można oddać na profesjonalne czyszczenie, którego koszt nie przekracza kilkuset złotych.