czas czytania: 2 min materiał partnera

Serwis wtryskiwaczy – kiedy i w jaki sposób się go wykonuje?

Serwis wtryskiwaczy

Stosowane w nowoczesnych silnikach wysokoprężnych wtryskiwacze to element, który stosunkowo często ulega różnym awariom. Mogą one doprowadzić nie tylko do problemów z korzystaniem z pojazdu, ale nawet do całkowitego zatarcia silnika. W przypadku stwierdzenia przez specjalistów niewłaściwych parametrów wtryskiwaczy, warto przeprowadzić ich regenerację. Na czym polega kompleksowy serwis?

Niezbędna profesjonalna diagnostyka

Przeprowadzenie specjalistycznego badania polegającego na dokładnym skontrolowaniu parametrów technicznych i jakościowych każdego z wtryskiwaczy znajdujących się w jednostce napędowej to podstawowy element serwisu tego właśnie elementu. Niezbędne jest jednak do tego celu wykorzystanie stanowiska probierczego, które znajduje się na wyposażeniu wyłącznie profesjonalnych warsztatów zajmujących się serwisowaniem wtryskiwaczy i pompowtryskiwaczy. Dopiero po uzyskaniu stosownych informacji na ich temat, można przystąpić do ewentualnych prac naprawczych.

Wymiana wtryskiwaczy na nowe to zabieg niezwykle kosztowny. Niewielkie podzespoły odgrywające kluczową wręcz rolę w jednostkach wysokoprężnych w układzie Common Rail to bardzo precyzyjne komponenty, których cena jest niezwykle wysoka. Z tego względu dobrym rozwiązaniem jest kompletna regeneracja wtryskiwaczy. Przeprowadzić ją można m.in. w renomowanym punkcie Jarosław Jaślanek Diesel Serwis – to zakład, który dysponuje niezbędnym stanowiskiem probierczym oraz wykwalifikowanym personelem, dzięki czemu regeneracja wtryskiwaczy oraz pompowtryskiwaczy przebiega w sposób odpowiedni i gwarantujący przywrócenie ich do stanu fabrycznego.

Kłopotliwy układ paliwowy

Wtryskiwacze lub pompowtryskiwacze to podstawowy element układu paliwowego w wielu pojazdach napędzanych silnikiem Diesla. Objawów związanych z ich niesprawnym działaniem może być wiele – główne to wyraźny spadek mocy, zbyt wysokie zużycie paliwa czy pojawienie się sporych ilości czarnego dymu wydobywającego się z układu wydechowego. Wtryskiwacze pracujące nieprawidłowo mogą przyczynić się do poważnych usterek nie tylko układu paliwowego, ale całej jednostki napędowej. Z tego względu nie należy bagatelizować wspomnianych objawów – w przypadku ich występowania warto odwiedzić specjalistyczny warsztat zajmujący się regeneracją wtryskiwaczy.

Serwis wtryskiwaczy wykonuje się z użyciem specjalistycznego stanowiska, które pozwala wymienić uszkodzone elementy lub poddać je regeneracji i czyszczeniu. Tak przygotowany wtryskiwacz poddawany jest testom wskazującym jego parametry, a w przypadku ich zgodności z normą – montowany w silniku. Warto też pamiętać, że specjalistyczny serwis zajmujący się wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami zadba o inne elementy układu paliwowego, takie jak np. pompy wysokiego ciśnienia, pompy wtryskowe, jednostkowe czy ośrodkowe.