Filtry samochodowe pełnią ważną rolę w pojeździe, niemniej z czasem tracą swoje właściwości i ulegają zużyciu. Jeżeli chcesz uniknąć sytuacji, w której drobne usterki przeradzają się w poważną awarię, pamiętaj o ich regularnej kontroli. Specjalista z firmy Tom-Car przedstawi podstawowe rekomendacje dotyczące częstotliwości wymiany części eksploatacyjnych oraz przekaże kilka cennych wskazówek dla kierowców.

Filtr oleju silnikowego i powietrza – wymiana części

Filtr oleju silnikowego odpowiada za oczyszczanie oleju z zanieczyszczeń, które przedostają się wraz z powietrzem oraz produktami spalania. Jego podstawowym zadaniem jest ochrona silnika i utrzymanie właściwości smarnych oleju, dlatego kierowca musi kontrolować jego stan techniczny. Ekspert z Tom-Car zaleca, aby filtr był wymieniany przy każdej zmianie oleju bądź po przejechaniu ok. 15 tys. km (zgodnie z zaleceniami producenta).
Filtr powietrza, znajdujący się w układzie dolotowym, oczyszcza powietrze przekazywane do komór spalania z wszelkich zanieczyszczeń. W przypadku jego zatkania osiągi auta ulegają pogorszeniu i istnieje ryzyko przeniknięcia zanieczyszczeń do wnętrza silnika. Częstotliwość wymiany części jest uzależniona od stanu powietrza, niemniej nie rzadziej niż co 20-30 tys. km.

Filtr paliwa i kabinowy – zadbaj o części samochodowe!

Filtry paliwa odpowiadają za oczyszczanie paliwa z osadów i cząstek stałych, które mogłyby przyczynić się do szybszego zużycia wtryskiwaczy. W silnikach benzynowych zaleca się wymianę po przejechaniu ok. 100 tys. km, a w wysokoprężnych – 30-50 tys. km. Jak wskazuje specjalista z Tom-Car, filtry kabinowe to specyficzny rodzaj części, których rolą jest zadbanie o zdrowie kierowcy i pasażerów. Niezależnie od tego czy jesteś alergikiem, czy też nie odczuwasz negatywnych skutków kontaktu z zanieczyszczeniami z powietrza, pamiętaj o corocznej wymianie części. Dużym zainteresowaniem wśród kierowców cieszą się filtry z wkładem węglowym, które bardzo skutecznie oczyszczają powietrze.