Niezależnie od tego, czy korzysta się z warsztatu autoryzowanego, czy nie, wymiana szyb samochodowych wymaga współpracy z odpowiednim specjalistą z tej wąskiej specjalizacji. Z jednej strony jest to ważne, biorąc pod uwagę delikatność materiału, a z drugiej z racji na bezpieczeństwo, które zapewnia zwłaszcza szyba czołowa. Jej wymiana musi być zatem dokonana przez doświadczonego profesjonalistę, aby zagwarantować wytrzymałość.

Na co zwrócić uwagę podczas wizyty u mechanika?

W warsztacie warto się upewnić, czy dany fachowiec specjalizuje się wyłącznie w naprawie i wymianie szyb samochodowych. Jest to bardzo delikatna praca, która wymaga szerokiej wiedzy technicznej i dużego doświadczenia. Zazwyczaj cały proces wymiany może być dokonany w trybie ekspresowym, czyli w ciągu 2–3 godzin. Jednak jeżeli wcześniej w samochodzie były już robione jakieś naprawy lub części szklane były serwisowane, to całość może zająć dużo dłużej. Mechanik zabezpieczy poszczególne elementy przed korozją, która może mieć wpływ na zachowanie szyby tylnej lub przedniej. To, co odróżnia poszczególne auta, to przede wszystkim ich wiek, a co za tym idzie ilość rdzy. W początkowym etapie nie jest ona widoczna, więc profesjonalista musi dokładnie przyjrzeć się uszczelnieniu i karoserii, aby uniknąć późniejszych niespodziewanych pęknięć na szybie czy dostawaniu się wody do środka konstrukcji. Wymiana szyby trwająca krócej niż godzinę może zatem niepokoić. Bezpieczeństwo w tej sprawie to podstawa, dlatego warto poświęcić czas na szczegółowy przegląd.

Szyby samochodowe – cena a jakość

Tak jak w każdej branży, koszt wykonania usługi oraz zakupu szyby zależy od marki i warsztatu, w którym realizuje się usługę. Rozpiętość cen jest bardzo duża, waha się od 250 do 2300 zł. Wpływa na to oryginalność materiału i dodatkowe zabezpieczenia. Warto jednak rozważyć laminowanie szyb samochodowych. Powierzchnie składają się wówczas z dwóch warstw szkła, między którymi znajduje się folia PVB. Zapewnia to większą wytrzymałość i trwałość. Zazwyczaj wyższa cena oznacza również większą odporność na zadrapania oraz lepsze warunki optyczne. Czasem specjalista może zaproponować zespalanie szyb samochodowych. Ekspert z firmy Auto szyby – Szyby samochodowe zauważa, że przy okazji wymiany szyb warto zrobić ogólny przegląd auta. Wyjeżdżając z warsztatu, można wtedy być pewnym, że samochód przeszedł gruntowną kontrolę, stare i zużyte elementy zostały wymienione, a sama jazda jest w pełni bezpieczna dla kierowcy i jego pasażerów.