Układ hamowania należy do jednego z najważniejszych w pojeździe. Przekłada się na bezpieczeństwo jazdy zarówno osób w samochodzie, jak i również innych uczestników ruchu, także pieszych. W końcu sytuacja na drodze potrafi zaskoczyć i niezbędne jest, aby mocno wcisnąć pedał hamowania, by wytracić prędkość i uniknąć kolizji. Dlatego warto regularnie wymieniać tarcze hamulcowe.

Tarcze hamulcowe – przebieg a wymiana

Standardowe układy hamowania składają się z elementów takich, jak tarcze hamulcowe, klocki hamulcowe oraz zaciski. Ich sprawność w sposób bezpośredni przekłada się na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Dlatego niezbędna staje się ich regularna wymiana. Firma ATM Mikoda jest producentem wysokiej jakości tarcz hamulcowych do większości marek samochodów oraz modeli. Na rynku działa od roku 1982. W tym czasie rozwinęła swoje zaplecze przemysłowe, w postaci nowoczesnych maszyn, które mają zastosowanie w trakcie produkcji tarcz. Produkty firmy posiadają także certyfikaty bezpieczeństwa.

Przede wszystkim rozległe hale produkcyjne firmy są wyposażone w nowoczesne urządzenia, które bazują na technologii CNC. Chodzi tutaj między innymi o tokarki, czy centra obróbcze. Wszystko dlatego, iż dla poszczególnych modeli wykonuje się określony rodzaj tarczy o specyficznej wielkości. Technologia CNC pozwala na automatyzację tego procesu. Dzięki niej możliwe jest także uzyskanie masowej produkcji elementów o identycznych gabarytach

 – mówi specjalista.

Dlaczego klocki hamulcowe ulegają zużyciu?

Wszystko za sprawą tego, w jaki sposób funkcjonuje układ hamowania pojazdu. Klocki hamulcowe zaciskają się na tarczy hamulcowej. Oznacza to, iż dochodzi do tarcia. W zależności od tego, jak mocno jest wciśnięty pedał hamowania, klocki zaciskają się mocniej lub słabiej na tarczy. Siłą rzeczy elementy te ulegają zużyciu. Natomiast intensywność tego procesu w dużej mierze zależy od stylu jazdy, jak również ilości przejechanych kilometrów w ciągu roku.