Transport specjalistyczny – czym jest i co w ten sposób przewozimy?

Materiał partnera
2019-08-19

Transport jest jedną z najczęściej wykorzystywanych i jedną z najważniejszych usług dostępnych na rynku. Bez niego niemożliwe by było wysyłanie i przewożenie towarów, czy dostarczanie produktów w rozmaite miejsca. Niektóre firmy zajmują się specjalistycznymi usługami transportowymi. Ten rodzaj transportu odbywa się na innych zasadach i warunkach od zwyczajnego transportu.

 

Czym jest transport specjalistyczny?

 

Transport jest ważną gałęzią usług. Polega on na przewożeniu ludzi lub przedmiotów z jednego miejsca w inne. Niektóre firmy zajmujące się takimi usługami oferują transport specjalistyczny. Jedną z takich firm jest Express-Bud-Trans z Oborników z województwie Wielkopolskim. Transport specjalistyczny polega na przewożeniu nietypowych towarów. W odróżnieniu od zwykłego transportu, transport specjalistyczny odbywa się na warunkach i zasadach innych od przyjętych.

W ten sposób transportowane są przedmioty o nietypowej charakterystyce. Mogą to być np. towary ponadgabarytowe. W przypadku transportu ponadgabarytowego głównym problemem stanowi rozmiar przewożonych przedmiotów. Takie rzeczy potrzebują specjalistycznego podejścia oraz użycia odpowiedniego środka transportu. Innym przykładem towaru specjalistycznego może być amunicja lub materiały wybuchowe. Transportowanie takich przedmiotów musi odbywać się przy użyciu pojazdów odpowiednio wyposażonych i oznakowanych. Transportem specjalistycznym muszą kierować przeszkolone w tym zakresie osoby.

 

Grupy produktów wymagające specjalistycznego transportu

 

W dzisiejszych czasach przewożenie produktów jest bardzo ważne. Niektóre grupy towarów nie mogą być przewożone bez obecności przeszkolonych fachowców. Poza tym transportowanie niektórych rzeczy nie może odbyć się bez wdrożenia zaawansowanej technologii. Głównymi grupami produktów, które wymagają specjalistycznego transportu są:

      ·        transport towarów chłodzonych,

      ·        transport pojazdów,

      ·        transport ponadgabarytowy,

      ·        transport materiałów niebezpiecznych.

Transportowanie towarów chłodzonych wymaga stałej obserwacji i kontroli temperatury przewożonych przedmiotów. W celu przewożenia tego typu produktów wykorzystuje się chłodnie, izotermy, kontenery oraz chłodzone wagony. Zdarza się również wykorzystywanie suchego lodu i żelów chłodzących.

Do transportu pojazdów wykorzystuje się specjalistyczne naczepy, lawety i kontenery. Przewożone samochody muszą być odpowiednio zabezpieczone. Podobnie sytuacja wygląda podczas transportowania przedmiotów ponadgabarytowych. Jednak w trakcie przewożenia rzeczy ponadnormatywnych należy wykorzystywać specjalistyczne maszyny transportujące oraz trzeba posiadać odpowiednie zezwolenia na przejazd daną trasą.

Specjalistyczny transport dotyczy również przewożenia materiałów niebezpiecznych, np. takich, które mogą wybuchnąć lub są toksyczne. Na czas przetransportowania takie ładunki musza być odpowiednio zabezpieczone oraz trzeba je ciągle monitorować. Transportem materiałów wybuchowych musi zajmować się specjalnie wyszkolony personel. Osoby biorące udział w przewozie takich towarów muszą posiadać stosowne certyfikaty.

Opracowanie artykułu: