czas czytania: 2 min materiał partnera

W jaki sposób myć samochód, aby odpowiednio zabezpieczyć karoserię?

myjnia samochodowa

Mycie samochodu to nie tylko pozbycie się warstwy pyłu i błota z karoserii. Ważne jest również odpowiednie jej zabezpieczenie, aby zyskała większą odporność na niesprzyjające czynniki środowiska. Każdego dnia jest ona bowiem narażona na wilgoć, wahania temperatury i drobne zarysowania. Na co powinieneś zwracać szczególną uwagę, podczas mycia swojego samochodu?

O czym musisz pamiętać podczas mycia samochodu?

Podczas mycia samochodu z zewnątrz często pomijamy istotne kroki, będące drogą do zachowania jak najdłużej perfekcyjnego stanu karoserii. Dotyczy to nie tylko nowych aut, ale również tych starszych, gdyż warstwa ochronna kosmetyków samochodowych zapobiega nadmiernej korozji lekko zarysowanych elementów. Specjaliści z mieszczącej się w Pabianicach myjni Prosper radzą, aby mycie zawsze przeprowadzać według jednego schematu:

  1.      Dokładne opłukanie samochodu i kół z błota oraz pyłu.
  2.      Umycie karoserii przy pomocy specjalnie do tego przeznaczonego środka i miękkiej gąbki. Należy pamiętać, że zwykłe kuchenne i kąpielowe gąbki nie nadają się do czyszczenia auta, gdyż mogą zarysować lakier.
  3.      Nakładanie powłok polimerowych, kwarcowych i woskowanie auta. Czynności te można przeprowadzić na własną rękę, jednak wymagają użycia profesjonalnych środków i doświadczenia. Mają za zadanie stworzyć ochronną powłokę, która zwiększy trwałość lakieru. Niektóre kosmetyki pozwalają również zamaskować i wypełnić drobne zarysowania.
  4.      Polerowanie lakieru – przywraca jego naturalny blask. Wypolerowane auto wygląda jak dopiero co odebrane z salonu samochodowego.
  5.      Mycie i ceramika felg oraz czyszczenie części chromowanych.

Profesjonalne myjnie oferują również czyszczenie podwozia oraz komory silnikowej. Dzięki temu pozbywa się z auta brudu i resztek płynów eksploatacyjnych, bez ryzyka uszkodzenia samochodu.

Która myjnia jest najlepsza?

Obecnie istnieje wiele myjni samochodowych – od bezdotykowych, po kompleksowe usługi czyszczenia samochodów z użyciem najwyższej jakości detergentów. Najgorszym wyborem są myjnie, które wymagają użycia wielorazowych akcesoriów (szczotek, gąbek itd.). Zgromadzony piasek i gruby pył może rysować lakier samochodu, przyczyniając się do jego niszczenia. Myjnie bezdotykowe to dobra metoda, kiedy potrzebujesz szybkiego i bezpiecznego obmycia pojazdu. Najlepszym rozwiązaniem są jednak myjnie ręczne, które zapewniają staranne wyczyszczenie zarówno karoserii, jak i wnętrza samochodu. Tylko w takich miejscach masz pewność, że wszystkie elementy będą dobrze umyte i zabezpieczone przed niesprzyjającymi czynnikami środowiska.