W jaki sposób powinieneś dbać o opony swojego auta?

Materiał partnera
2019-10-25

Opony to element, który bardzo szybko może ulec zużyciu, szczególnie wtedy, kiedy auto porusza się po drogach o słabej jakości. A jak każdy z nas doskonale wie, stan polskich dróg pozostawia wiele do życzenia. Na co należy zwrócić uwagę, aby nie dopuścić do zbyt szybkiego zużycia się opon oraz poważnej awarii kół i kiedy wykonywać okresową zmianę ogumienia?

 

Jak dbać o opony?

Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na stan opon, jest ich prawidłowa eksploatacja. Mają na nią wpływ takie czynniki jak:

  •     Warunki atmosferyczne – z tego powodu opony muszą być zmieniane 2 razy do roku, gdyż zarówno opony zimowe, jak i letnie sprawdzą się w innych warunkach pogodowych.
  •     Jakość dróg – niestety, na ten czynnik nie ma się zbyt dużego wpływu. Im gorsza jakość nawierzchni, tym większe ryzyko uszkodzenia opony
  •     Sposób jazdy – a w największym stopniu hamowanie. Zbyt gwałtowne znacznie ściera opony. Niebezpieczne jest również niekontrolowane najeżdżanie na krawężniki i inne wystające elementy. 

W przypadku zauważenia jakiegokolwiek uszkodzenia konieczne będzie jak najszybsze skorzystanie z serwisu. Oprócz rutynowych kontroli niezwykle istotne jest szybkie działanie w razie pojawienia się usterek. Wszelkie uszkodzenia i awarie powinny być eliminowane przed doświadczonych specjalistów, na przykład firmę PS Power, która zajmuje się profesjonalną wulkanizacją. Siedziba warsztatu znajduje się w Łodzi.

 

Bagatelizowanie problemu może doprowadzić do uszkodzenia kół oraz całkowitego zniszczenia opon, co narazi właściciela pojazdu na niepotrzebne straty finansowe. Niestety, wiele osób udaje się do mechanika lub wulkanizatora dopiero wtedy, kiedy problem uniemożliwia lub utrudnia bezpieczną jazdę. W takich sytuacjach zwykle zaleca się całkowitą zmianę ogumienia.

Kiedy wymieniać opony?

Do zmiany opon dochodzi w dwóch przypadkach. Pierwszym z nich jest wymiana ogumienia z letniego na zimowe oraz na odwrót. Natomiast drugim jest wyraźne uszkodzenie opony, którego nie sposób naprawić.

 

Termin zmiany opon:

  •     Zmiana wiosenna – zmiana jest zalecana wtedy, kiedy dobowa wartość temperatury wynosi powyżej 7 stopni Celsjusza. Większość kierowców zmienia opony na przełomie kwietnia i maja.
  •     Zmiana zimowa – powinna odbyć się wtedy, kiedy temperatury spadają poniżej 7 stopni Celsjusza. Nawet niewielki przygruntowy przymrozek może sprawić, że letnia opona będzie bezużyteczna podczas szybkiego hamowania.

Żeby uniknąć wymiany opon z powodu uszkodzenia, należy regularnie je sprawdzać i usuwać wszystkie drobne wady. Ciśnienie można sprawdzić samodzielnie – w dzisiejszych czasach na niemal każdej stacji benzynowej. Szkodliwe jest nie tylko zbyt niskie ciśnienie, ale także za wysokie. Ogromne znaczenie ma także wiek opon, a dokładniej – wysokość bieżnika i ich ogólne zużycie. Guma sama w sobie może też tracić na jakości po wielu latach użytkowania.