Niezależnie od tego, jakim typem samochodu się poruszamy, jego przednia szyba zawsze powinna być czysta i przejrzysta. Tylko w ten sposób mamy gwarancję komfortowej i bezpiecznej jazdy. Niestety w trakcie podróży może dojść do sytuacji, w której szyba zostanie uszkodzona. Poza tym, że może być to przyczyną zagrożenia na drodze, to kierowca może otrzymać mandat. Aby tego uniknąć, konieczna jest naprawa lub wymiana szyby. Kiedy się zdecydować na te rozwiązania?

Kiedy wymiana, a kiedy naprawa szyby przedniej?

W trakcie jazdy samochodem, największe znaczenie dla kierowcy ma przednia szyba. Jednak jej położenie sprawia, że jest ona najbardziej narażona na usterki. Pęknięcia szyby to najpoważniejszy problem, który znacznie utrudnia bezpieczne kontynuowanie podróży. Jednak i inne czynności praktykowane przez kierowców przyczyniają się do pogorszenia ich stanu. Tymi mogą być np. używanie plastikowych skrobaczek zimą czy też praca wycieraczek na sucho. Z pozoru nieszkodliwe czynności, po wielu latach mogą prowadzić do powstawania zarysowań, które przyczyniają się do pogorszenia przejrzystości szyby.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu drogowego, jazda samochodem, który ma pękniętą lub porysowaną szybę w stopniu ograniczającym widoczność kierowcy, traktowana jest jak wykroczenie i może zakończyć się mandatem oraz zabraniem dowodu rejestracyjnego pojazdu. Warto zaznaczyć, że auto z pękniętą szybą nie przejdzie badania technicznego. W takich sytuacjach konieczna jest wymiana przedniej szyby. Takie usługi oferuje firma Glassmar z Trzebnicy w województwie dolnośląskim. Do pęknięć najczęściej dochodzi po uderzeniu kamienia lub innego przedmiotu. Nawet mały ubytek z czasem może znacznie się powiększyć, ponieważ takie uszkodzenie rozchodzi się promieniście. Wtedy mamy do czynienia z tzw. pajęczyną. Poza tym szyba wymaga wymiany, jeżeli doszło do jej liniowego uszkodzenia, które nie są możliwe do naprawy.

Natomiast naprawa szyb samochodowych najczęściej przeprowadzana jest, gdy dojdzie do naturalnego zużycia się przedniej szyby, czyli na jej powierzchni zaczną pojawiać się mikrozarysowania, które w znacznym stopniu ograniczają przejrzystość szyby. W tym celu fachowe warsztaty samochodowe wykonują polerowanie szyby.

Naprawa szyby samochodowej – jak wygląda ten proces?

Proces naprawy szyby złożony jest z kilku etapów prac. Na początku należy usunąć uszczelki, klipsy, wycieraczki i inne części, które zostały podane przez producenta. Następnie wyjmuje się szybę z wykorzystaniem drutu tnącego lub specjalistycznego noża. Potem szybę usuwa się za pomocą przyssawek. Jeśli szyba jest już wyjęta, należy sprawdzić stan starego kleju, który zabezpieczał szybę. Jeżeli jego warstwa jest w dobrym stanie, trzeba ją wyciąć do wysokości około 1-2 mm, aby pozostała czysta i równa powierzchnia, na której można ponownie nałożyć warstwę nowego kleju.

Kolejnym etapem jest oczyszczenie podłoża i umycie szyby. W trakcie wykonywania tej czynności szczególną uwagę zwraca się na przyklejaną część szyby. Potem sprawdza się stan karoserii. Jeżeli zauważone zostaną ślady korozji, należy je usunąć i wyczyścić. Kolejnym krokiem jest nałożenie kleju ochronnego na szybę i ponowne zamocowanie jej na swoim miejscy. Przednią szybę dopasowuje się z wykorzystaniem przyssawek. Całość zabezpiecza się taśmami do chwili, aż klej wyschnie.