Październik to najtrudniejszy do przewidzenia miesiąc dla kierowców. Z jednej strony deszczowy, z drugiej jeszcze chwilami letni, tymczasem na horyzoncie… majaczy zmiana opon na zimowe. I choć od kilku lat polskie zimy do najgroźniejszych nie należą, warto poważnie rozważyć zakup zimowych opon do swojego samochodu.

Czy warto sięgać po zimowe opony?

Kupno nowych opon zimowych do samochodu wiąże się z dużym wydatkiem finansowym. Na dodatek nie mamy pewności, czy w ogóle spadnie śnieg lub przyjdzie spore ochłodzenie, trudno więc uznać ów zakup za trafioną inwestycję. Należy jednak mieć na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo swoje i pozostałych użytkowników dróg – i to właśnie ten powód powinien być dla nas ważniejszy niż kwestia opłacalności.

Tym bardziej, że to właśnie w przypadku zmiennych, niestabilnych warunków pogodowych jazda samochodem jest o wiele trudniejsza, niż podczas siarczystego mrozu.

Jakie opony zimowe wybrać?

Choć krążą różne teorie na temat innej szerokości opon letnich, całorocznych i zimowych, powinniśmy wybrać opony o dokładnie takiej samej szerokości. Dlaczego? Powód jest prosty – samochód o zupełnie innym profilu opon będzie nam się prowadzić inaczej, przez co łatwiej wpaść w poślizg na zamarzniętej lub mokrej nawierzchni, będąc przyzwyczajonym do innego zachowania naszego pojazdu.

Część kierowców decyduje się na zakup opon używanych, które zostały na nowo poddane bieżnikowaniu. Jest to na pewno tańsze rozwiązanie, jednak o wiele niebezpieczniejsze, zwłaszcza przy niestabilnych warunkach pogodowych. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup kompletu nowych „zimówek” i zmiana opon właśnie na nie. Bardzo łatwo można sprawdzić ich wiek, sprawdzając czterocyfrowy kod, który znajduje się na boku opony. Pierwsza i druga cyfra oznaczają tydzień produkcji opony, dwie ostatnie wskazują rok, w którym została ona wyprodukowana.

Gdzie kupić opony zimowe?

Choć w dzisiejszych czasach większość zakupów dokonujemy w Internecie, warto w tym przypadku pofatygować się i osobiście odwiedzić serwis opon, by dokonać zakupu stacjonarnie. Choćby z tego powodu, że online nie sprawdzimy wieku opon, nie wysłuchamy też fachowej opinii osoby, która na oponach zna się o wiele lepiej, niż my sami. Jednym z takich miejsc jest Opony Express Reifen Serwis w Zielonej Górze, zapewniający gwarancję najwyższej jakości obsługi i należący do sieci serwisów z piętnastoletnim doświadczeniem w branży oponiarskiej.