Blog Panoramy Firm

Wymiana płynu hamulcowego – kiedy ją przeprowadzić i jak przebiega?

Materiał partnera
2019-08-19
Źródło: gettyimages

Wymiana płynów eksploatacyjnych w samochodach jest bardzo ważna. Najczęściej dokonujemy regularnej wymiany oleju silnikowego, jednakże nie powinniśmy zapominać o pozostałych płynach. Jednym z bardzo ważnych jest płyn hamulcowy. Fachowcy zalecają, by wymieniać ten płyn co około 2 lata lub co 40-50 tysięcy kilometrów. Co powinno skłonić nas do wymiany płynu hamulcowego oraz jak przebiega jego wymiana?

Kiedy zdecydować się na wymianę płynu hamulcowego?

Wymianę płynu hamulcowego zaleca się wykonywać regularnie, najlepiej co 2 lata lub co 40-50 tysięcy kilometrów. Jednakże zdarzają się sytuacje, które mogą przyspieszyć wymianę tego płynu. Pierwszym objawem, który prowadzi do zmiany płynu hamulcowego jest niska skuteczność hamowania. Powinno być to niepokojące w szczególności, gdy ilość płynu w układzie jest w normie. Przyczyną zmniejszenia skuteczności hamowania może być zawilgocenie się płynu.

Płyn hamulcowy powinno wymieniać się także wtedy, gdy zauważymy korozję układu hamulcowego. Rdza zazwyczaj pojawia się na zaciskach hamulcowych, a także na pompie hamulcowej. Pojawienie się korozji może być oznaką przedostaniu się wody do układu hamulcowego, przez co płyn traci swoje antykorozyjne właściwości. Gdy nie wymienimy takie płynu, skuteczność hamowania będzie gorsza, a elementy układu hamulcowego będą się psuły.

Wymiana płynu hamulcowego konieczna jest także wtedy, gdy dokonamy wymiany elementów układu hamulcowego. Dotyczy to wymiany pompy hamulcowej, zacisków, czy przewodów hamulcowych. Płyn hamulcowy musi zostać wymieniony również w sytuacji, kiedy widoczne będą zanieczyszczenia w zbiorniczku płynu hamulcowego lub przez pomyłkę dolejemy innego płynu do układu.

Wymiana płynu hamulcowego

Przed wymianą płynu hamulcowego istotną rzeczą czynnością jest sprawdzenie, jaki rodzaj płynu hamulcowego zalecany jest przez producenta. Jedne z najbardziej popularnych płynów hamulcowych to DOT3 i DOT4, jednakże spotkać można również dodatkowe specyfikacje, które przeznaczone są dla konkretnych marek samochodów. Przed wymianą tego płynu eksploatacyjnego ważne jest także sprawdzenie, ile płynu hamulcowego będziemy potrzebować.

Wymianę płynu hamulcowego można przeprowadzić samemu, aczkolwiek zaleca się by zrobili to fachowcy. Wymianę płynu hamulcowego oferuje np. firma Motowig z Tarnowskich Gór w województwie Śląskim. W celu wymiany płynu hamulcowego niezbędne jest zdjęcie wszystkich kół. Najlepiej wykonać tę czynność, gdy samochód znajduje się na podnośniku hydraulicznym. Potem można wypuścić stary, zużyty płyn i zastąpić go nowym. Podczas wymiany płynu hamulcowego mechanik sprawdza również sprawność całego układu hamulcowego. Ważne jest także skontrolowanie stanu stałych i elastycznych przewodów hamulcowych oraz tarcz, klocków i bębnów. Po wymianie płynu układ musi zostać odpowietrzony.