Tuleje określane też jako silentblocki to metalowo-gumowe elementy zawieszenia mocowane do wahaczy. Ze względu na swą specyfikację szybko ulegają zużyciu, a ich wymiana często jest potrzebna już po przejechaniu 20-30 tys. km. Chcąc mieć pewność, że nowe części zostaną zamontowane zgodnie z obowiązującymi standardami, warto skorzystać z  usług fachowców. Mieszkańcy Leśniewa i okolic stawiają zwłaszcza na Auto Serwis Sebastian Ellwart.

Do czego służą tuleje wahacza?

Tuleje wahacza mają za zadanie tłumić drgania o wysokich częstotliwościach, które mogłyby przenieść się dalej na karoserię. Poprzez redukcję naprężenia w zawieszeniu, obok opon, sprężyn i amortyzatorów, chronią całą konstrukcję pojazdu, przedłużając żywotność jego poszczególnych podzespołów. Razem z wahaczem odpowiadają też za prowadzenie koła, a także utrzymanie jego właściwej geometrii w trakcie jazdy. Tym samym muszą wytrzymać naprawdę wysokie obciążenia w trakcie eksploatacji, a to rodzi konieczność ich regularnej wymiany.  Jej częstotliwość zależy w dużej mierze od stylu prowadzenia auta oraz warunków jazdy.

Symptomy zużycia tulei wahacza

O konieczności zastąpienia zużytej tulei świadczą słyszalne stuki podczas pokonywania wszelkich nierówności. Warto jednak zaznaczyć, że hałasy, które przypominają głuche uderzenia metalowej rury pojawiają się jednak nie tylko, gdy napotkamy dziury na drodze. Da się je wyraźnie odczuć również przy progach zwalniających, a często nawet w trakcie jazdy po na trawniku. Jak tłumaczy przedstawiciel warsztatu mechanicznego Auto-Serwis z siedzibą w miejscowości Leśniewo:

Jednym z przejawów dokonywania żywota przez tuleje jest mniejsza precyzja prowadzenia samochodu. Pojawiające się luzy oddziałują też na same wahacze, przez co auto niejako pływa po jezdni, zwłaszcza przy zmianie kierunku ruchu. Ze względu na to, iż zawieszenie jest częściowo połączone z układem kierowniczym, kasujące się luzy przenoszą na niego stuki oraz drgania. To drugie zjawisko zwykle występuje w czasie intensywnego hamowania.

Fachowa wymiana zużytej tulei

Wymiana tulei to dosyć skomplikowany i złożony proces, wymagający doświadczenia, a także specjalistycznych narzędzi, w tym między innymi prasy hydraulicznej. Bez odpowiednich kompetencji oraz zaplecza technicznego lepiej więc odpuścić sobie samodzielne próby montażu. Korzystając zaś z usług profesjonalistów, takich jak Auto Serwis Sebastian Ellwart, możemy być pewni, że nowa część zostanie zainstalowana zgodnie z obowiązującymi standardami. Firma dokłada wszelkich starań, aby zadanie zrealizować możliwie najszybciej i po rozsądnej cenie, stawiając za swój cel satysfakcję klientów. Pracownicy warsztatu każdą wymianę elementów kończą sprawdzeniem zbieżności i geometrii kół, co ma olbrzymie znaczenie dla bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy.