Zasady pomagające dobrze prowadzić samochód

Materiał partnera
2019-10-25
teoria prawa jazdy

Zasady pomagające dobrze prowadzić samochód

Prowadzenie auta wymaga przestrzegania obowiązujących przepisów o ruchu drogowym. Jednakże istotnym elementem pozwalającym dobrze prowadzić pojazd jest wykształcenie odpowiednich nawyków. Pozwolą one jeździć bezpiecznie, zgodnie z przepisami i płynnie. Dzięki temu kierowca uzyska wiele satysfakcji z prowadzenia samochodu. Jakie zasady pomogą dobrze jeździć autem?

Zasady związane z wykonywaniem manewrów na drodze

Prowadzenie samochodu związane jest z wykonywaniem zasadniczych manewrów, do których zalicza się wyprzedzanie, zmianę kierunku jazdy bądź pasa czy też wymijanie. W tym przypadku kierowca musi zachować dużą ostrożność i wcześniej poinformować innych uczestników o czynności, którą zamierza wykonać. Pamiętać należy jednak o tym, że gdy sytuacja bądź bezpieczeństwo utrudniają wykonanie tego zadania, należy z niego zrezygnować. Warto wspomnieć, że kierunkowskaz nie powinien być uruchamiany na ostatnią chwilę, trzeba więc uruchomić go zawczasu, aby nie przyczynić się do stworzenia zagrożenia dla innych pojazdów – podkreśla specjalista zatrudniony w szkole nauki jazdy Cztery Koła Joanny Siemiątkowskiej z Dobrego Miasta.

Kwestie związane z przestrzeganiem dopuszczalnej prędkości

Przestrzeganie dopuszczalnej prędkości jest niezwykle ważne. Jednakże nie wolno przyczyniać się do spowolnienia ruchu na drodze. W tym przypadku kierowca musi nabyć umiejętność prowadzenia samochodu z prędkością zbliżoną do maksymalnej dla danego obszaru bądź drogi. Stosując się do tej zasady, zawsze trzeba mieć na względzie warunki atmosferyczne oraz natężenie ruchu samochodów.

Jakie aspekty są ważne przy zatrzymywaniu samochodu?

Zatrzymywanie pojazdu nie może stwarzać zagrożenia dla innych samochodów uczestniczących w ruchu drogowym. Przed przystąpieniem do hamowania trzeba najpierw ocenić sytuację oraz zwrócić uwagę na zachowanie innych kierowców. Po pozytywnym wyniku weryfikacji, można przystąpić do wykonywania manewru.

Należy pamiętać o zachowaniu właściwej odległości. Zastosowanie się do określonej zasady zabezpieczy przed zderzeniem w razie nagłego hamowania. Odległość od poprzedzającego samochodu powinna być tym większa, im większa jest szybkość aut uczestniczących w ruchu drogowym.

Jak dobrze zaparkować samochód?

Parkowanie nie należy do łatwych czynności, szczególnie dla początkujących kierowców. Przy parkowaniu prostopadłym dobrze jest zatrzymać pojazd z zachowaniem równych odległości od obu linii. Dzięki temu uda się zapewnić bezpieczne wyjście i wejście do auta. Co więcej, łatwej będzie także wyjechać z parkingu. W przypadku postoju na jezdni zawsze trzeba sprawdzić, czy zaparkowany samochód nie będzie stanowił zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego.

Opracowanie artykułu:

Szkoła Nauki Jazdy Cztery Koła Joanna Siemiątkowska

ul. Jana Pawła II 36, 11-040 Dobre Miasto warmińsko-mazurskie
e-mail