Chcąc prowadzić działalność gospodarczą polegającą na międzynarodowym przewozie osób, trzeba uprzednio postarać się o stosowne zezwolenia i licencje. Droga do wykonywania usług transportowych wymaga przygotowania i uzyskania wielu dokumentów. Podstawowym dokumentem umożliwiającym przewóz osób w kraju jest zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Do przewozu międzynarodowego konieczne są także stosowne licencje. Jak je uzyskać?

Zezwolenie na wykonywanie zawodu

W pierwszej kolejności oczywiście trzeba postarać się o uzyskanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Jest to możliwe, jeżeli przedsiębiorca spełnia szereg wymogów zawartych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) z dnia 21 października 2009 roku dotyczącego zasad wykonywania tegoż zawodu. Według nich powinien on, mieć: rzeczywistą i stałą siedzibę firmy, dobrą reputację, odpowiednią zdolność finansową oraz stosowne kompetencje zawodowe. Zezwolenie takie jest wydawane bezterminowo. Organem je wydającym jest starostwo właściwe dla siedziby przedsiębiorcy. Koszt takiego zezwolenia to tysiąc złotych. Oprócz wniosku o jego wydanie należy także przygotować komplet dokumentów. Wśród nich powinny się znaleźć, między innymi: oświadczenie osoby zarządzającej transportem i/lub oświadczenie osoby uprawnionej na podstawie umowy do wykonywania zadań zarządzającego transportem w imieniu przedsiębiorcy, certyfikat kompetencji zawodowych w drogowym transporcie rzeczy/osób, zaświadczenie o niekaralności.

Licencja wspólnotowa

Jeżeli zamiarem przedsiębiorcy jest świadczenie usług międzynarodowego przewozu osób i/lub towarów, musi złożyć wniosek o wydanie licencji wspólnotowej przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Licencja ta jest niezbędna przy transporcie międzynarodowym, ale także w innych przypadkach, jak na przykład przy krajowym transporcie osób samochodem osobowym. Może je uzyskać tylko przedsiębiorca, który posiada zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Otrzymuje się ją na okres nie dłuższy niż 10 lat, z możliwością przedłużenia czasu jej obowiązywania. Koszt licencji jest uzależniony od czasu jej trwania. Licencja wydana na okres do lat pięciu kosztuje 3600 złotych plus każdy wypis z niej - 396 złotych, zaś do lat dziesięciu - 7200 złotych plus wypis - 792 złotych. Oprócz wniosku o wydanie licencji, należy także przygotować: wykaz pojazdów – autobus (WPA), zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, zaświadczenie o liczbie pojazdów, dowód opłacenia opłaty,

pełnomocnictwo w sprawach administracyjnych, dowód zapłacenia opłaty skarbowej.

Przygotowanie obszernej dokumentacji jest konieczne, by pasażerowie byli przewożeni przez odpowiedzialnych przedsiębiorców. Firma Lucas Tour Przewozy Międzynarodowe, która zajmuje się międzynarodowym przewozem osób posiada wszelkie niezbędne w tym celu zezwolenia i licencje, zapewniając swoim klientom bezpieczeństwo i należycie dbając o ich komfort podczas podróży.