Czasy, w których nieużywane samochody niszczały na prywatnych posesjach, bezpowrotnie przeminęły. Od 2003 roku, każdy pojazd musi być zarejestrowany i ubezpieczony. Posiadanie starego auta jest więc zupełnie nieopłacalne. By nie generować dodatkowych wydatków, właściciele pojazdów mają dwie opcje do wyboru: mogą zdecydować się na sprzedaż lub złomowanie pojazdu. Która z nich jest rozsądniejsza i bardziej opłacalna? Wyjaśniamy to w artykule.

Sprzedaż starego samochodu – czy to na pewno dobry pomysł?

Pierwsza myśl, która pojawia się u właścicieli starych pojazdów zazwyczaj dotyczy sprzedaży. Niemniej, warto sobie zdawać sprawę, że taka transakcja to nie tylko prawdziwe wyzwanie, ale … nierzadko też kosztowny interes. W końcu, na samym początku trzeba wystawić ogłoszenie, a to niestety wymaga odpowiedniej opłaty. Zazwyczaj koszt ten oscyluje w granicy 50-100 złotych dla pojazdów o wartości nieprzekraczającej 5000 złotych. Do tego trzeba też doliczyć wydatki na jazdy próbne z potencjalnymi zainteresowanymi i oczywiście wziąć pod uwagę najcenniejszą walutę – czas. W końcu kupujący często zmieniają zdanie, negocjują cenę - finalnie sprzedaż starego auta może okazać się nieopłacalna.

A może złomowanie pojazdu?

W przypadku starych, zepsutych lub powypadkowych samochodów często najlepszą opcją okazuje się kasacja pojazdu. Stawki za kilogram złomu utrzymują się obecnie na dosyć wysokim poziomie. A dodatkowo, decydując się na złomowanie pojazdu nie trzeba już o nic się martwić. Sam proces pozbywania się w taki sposób pojazdu jest dosyć prosty i można go opisać w trzech krokach.

  1. Dostarczenie pojazdu do punktu kasacji – warto mieć też świadomość, że niektóre firmy jak na przykład Holdmar Sławomira Szymańskiego, oferują odbiór samochodów do kasacji (w przypadku wymienionej firmy na terenie Warszawy).

  2. Przedstawienie kompletu dokumentów samochodowych na złomie.

  3. Odebranie zaświadczenia o zezłomowaniu, a następnie przedstawienie tego dokumentu we właściwym Wydziale Komunikacji.

Ile pieniędzy można dostać za zezłomowanie auta?

Zastanawiasz się ile pieniędzy możesz dostać za zezłomowanie auta? Wszystko zależy od modelu i przede wszystkim wagi pojazdu. Istotne jest też samo województwo – jak się okazuje stawki w odrębnych częściach Polski mogą się nieco różnić. Więcej można otrzymać za samochód dostawczy czy ciężarowy, natomiast za osobowy około 30-40 groszy za kilogram złomu. Zatem, jeśli auto waży około 2 ton, to suma za kasację pojazdu przedstawia się już atrakcyjnie. Dodatkowo, warto mieć świadomość, że po załatwieniu formalności w Wydziale Komunikacji można się ubiegać o zwrot części składki za OC od ubezpieczyciela. A to oznacza, że kasacja auta często jest najlepszą opcją – w szczególności, gdy jego stan techniczny nie jest dobry.