Ubezpieczenie samochodu to gwarancja bezpieczeństwa i zwrotu kosztów w różnych sytuacjach. Zapewnia ochronę finansową w przypadku zniszczenia lub kradzieży auta, a także uzyskanie odszkodowania w przypadku poniesionych zdrowotnych szkód. Pozwala również na otrzymanie zadośćuczynienia doznanych strat w razie wypadku, awarii lub kolizji. Dlatego też warto zapoznać się z najpopularniejszymi rodzajami zabezpieczenia pojazdu i wybrać usługę odpowiednią dla siebie.


Klasyfikacja ubezpieczeń samochodowych 

Polisa samochodowa jest równie ważna co posiadane ubezpieczenie na życie. Wyróżnia się w jej ramach:


  1. Ubezpieczenie pojazdu (OC),

  2. Polisę AC: od uszkodzeń i  kradzieży,

  3. Ubezpieczenie samochodowe (Assistance),

  4. Polisę NNW: od następstw nieszczęśliwych wypadków kierowcy i pasażerów.

Auto można ubezpieczyć online, w leasingu lub na raty. Dodatkowo możliwe jest uzyskanie finansowego zabezpieczenia w przypadku przebicia opon czy stłuczenia szyb. Ochroną może być również objęty bagaż osobisty.


OC samochodu


Posiadanie OC pojazdu jest przymusowe. Wymaga tego ustawa prawna z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Dotyczy niemal wszystkich krajów UE.

Zwykle zawiera się je najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu lub stania się jego właścicielem. Jeśli tego nie zrobimy, musimy się liczyć z poniesieniem stosownej kary finansowej. OC samochodu często łączy się z odpowiedzialnością cywilną w ruchu zagranicznym, tzw. Zieloną Kartą i obejmuje:

  • Koszt naprawy auta,

  • Holowanie do warsztatu samochodowego,

  • Opłatę za leczenie ofiar wypadku. 

  • Dodatkowo w przypadku braku zgłaszanych szkód podczas jazdy możliwe jest otrzymanie zniżki w opłatach za OC.

Polisa Autocasco OC samochodu

Polisa AC od uszkodzeń i kradzieży jest zakładana dobrowolnie. Zaleca się ją szczególnie w dwóch przypadkach:

  1. Kradzieży auta (lub jego części),

  2. Uszkodzeń lub zniszczeń: wywołanych kolizjami, zdarzeniami losowymi, niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi lub zderzeniami z innymi kierowcami, przedmiotami lub zwierzętami.

Tzw. Autocasco należy do najdroższych usług. Obejmuje zazwyczaj szkody, które zostały wyrządzone na terenie Polski lub powstałe poza jej granicami. Agencje ubezpieczeniowe proponują różnego rodzaju oferty. Przy wyborze należy się kierować przede wszystkim zakresem usługi. Dobrze jest sprawdzić np. czy AC zawiera zabezpieczenie przed konkretnymi sytuacjami, czy wszystkimi zdarzeniami.

Dobrą alternatywę stanowi wykupienie tzw. Mini AC. Tańsza od standardowej usługa zapewnia zabezpieczenie auta od szkód, sił przyrody czy kradzieży.

Assistance samochodu 


Ubezpieczenie auta Assistance jest szczególnie ważne w przypadku ruchu krajowego. Jest pomocne przy różnego rodzaju wypadkach drogowych, awariach czy kradzieży samochodu. Assistance samochodu nie jest obowiązkowe, jednak warto o nim pomyśleć. W połączeniu z polisą komunikacyjną pozwala na otrzymanie pomocy serwisowej, prawnej, medycznej czy informatycznej.


W jego ramach zapewnione są:


  • Naprawa auta (na miejscu wypadku),

  • Holowanie samochodu,

  • Parkowanie,

  • Transport kierowcy,

  • Wypożyczenie zastępczego samochodu: na czas naprawy,
  • Zakwaterowanie w hotelu: podczas reperacji.

Polecana jest osobom, które nie mogą się obejść bez auta, dużo jeżdżą oraz chcą znacznie zaoszczędzić czasu np. przy wymianie opon.


Polisa NNW


NNW to inaczej ubezpieczenie auta od następstw nieszczęśliwych wypadków kierowcy i pasażerów. Wiąże się z finansowym wynagrodzeniem krzywd przekazanych przez wybrany zakład. Jest osobowe i dotyczy życia oraz zdrowia (zwrot kosztów w przypadku rehabilitacji).

 

Polisa NNW jest pomocna w sytuacji poniesienia przez uczestnika wypadku uszczerbku na zdrowiu lub jego śmierci. Przydaje się szczególnie przy:


  • Wypadkach drogowych,

  • Szkodach związanych ze wsiadaniem i wysiadaniem z auta,

  • Powstałych podczas naprawy usterek,
  • Ładowaniu bagaży (lub towaru).

Polisa samochodowa to inwestycja na lata. Warto zastanowić się nad połączeniem ubezpieczeń komunikacyjnych oferowanych przez agencje.