Większość osób na ogół zdaje sobie sprawę z tego, że dobrze jest znać języki obce. Nie każdy jednak podejmuje wyzwanie ich nauki. Nie każdy też wie, jak wiele korzyści przynosi nauka języków obcych oraz jak bardzo ich znajomość może odmienić i ułatwić życie. Wciąż zwlekasz z nauką angielskiego lub innego języka? Sprawdź, dlaczego nie warto już czekać ani dnia dłużej.

Co daje nauka języków obcych?

W dzisiejszym świecie znajomość języka angielskiego jest wręcz niezbędna. Warto jednak znać również inne języki. Ich nauka wymaga jednak czasu, cierpliwości i systematyczności. Z tego też względu wiele osób z niej rezygnuje. Pamiętaj jednak, że nic nie ma za darmo, a wysiłek włożony we własny rozwój zawsze się opłaca.

Zastanawiasz się, jak się zmotywować do nauki języka obcego? Myślisz o zapisaniu się do szkoły językowej, odbyciu kursu czy samodzielnej nauce, ale wciąż brakuje Ci czasu lub ciągle szukasz innych wymówek? Otóż na początku warto zdać sobie sprawę, jak wiele korzyści przynosi nauka języków obcych. Dlaczego jest to najlepsza inwestycja w siebie? Oto kilka głównych powodów.

1. Szansa na rozwój zawodowy i atrakcyjne wynagrodzenie

Znajomość języków to ważny atut na rynku pracy. Wiele firm poszukuje pracowników, którzy biegle posługują się językiem angielskim lub innymi językami obcymi. Jest to niezbędna umiejętność zwłaszcza w korporacjach, które nawiązują kontakty z zagranicznymi klientami czy kontrahentami. Pracodawca, mając do wyboru dwóch kandydatów o podobnym doświadczeniu, z których jeden z nich będzie znał język obcy, a drugi nie, najczęściej wybierze tego pierwszego.

Osoby, które mówią w więcej niż jednym języku, na ogół zarabiają więcej. Znając przykładowo język angielski, można dostać się do pracy w międzynarodowej firmie, która będzie zapewniać atrakcyjne warunki zatrudnienia i szansę na rozwój. Jeśli więc zależy Ci na satysfakcji z pracy, zacznij uczyć się języków.

2. Dostęp do nowej wiedzy

Wiele ciekawych książek, artykułów, e-booków, opracowań, raportów czy innych publikacji jest dostępnych wyłącznie w języku angielskim. Nieznajomość tego języka sprawia, że wiele przydatnych źródeł wiedzy jest więc dla Ciebie niedostępnych. Pomyśl, jak cudownie byłoby móc je czytać i rozumieć, pogłębiać swoją wiedzę i umiejętności, korzystać z zagranicznych kursów, słuchać zagranicznego podcastu czy chociażby oglądać film lub serial w oryginale bez polskiego lektora.

3. Łatwa komunikacja za granicą

Jeśli znasz języki obce, to świat stoi przed Tobą otworem. Znajomość, chociażby angielskiego, znacznie ułatwia życie. Ja jego pomocą można komunikować się niemal w każdym kraju. Wybierając się więc na urlop czy wyjazd służbowy za granicę, nie musisz więc się martwić, że sobie z czymś nie poradzisz. Bez problemu zrobisz zakupy, zapytasz o drogę czy zamówisz obiad w restauracji. Warto więc zaoszczędzić sobie stresu związanego z komunikacją i uczyć się języków.

nauka języków obcych

4. Nawiązywanie nowych znajomości

Sprawne komunikowanie się w innym języku daje również szansę na poznawanie nowych osób i nawiązywanie międzynarodowych przyjaźni nawet na całe życie. Rozmawiając z osobą z innego kraju, masz też szansę poznać obcą dotąd kulturę, obyczaje i lepiej je zrozumieć, dzięki czemu poszerzysz swój światopogląd i spojrzysz na pewne rzeczy z innej perspektywy.

5. Doskonały trening dla mózgu

Warto też wspomnieć, że nauka języków obcych świetnie pobudza mózg do działania. Systematycznie przyswajając nowe słówka, sprawisz więc, że Twój mózg będzie stale ćwiczony i dłużej sprawny. Poprawisz w ten sposób swoją pamięć i zdolność koncentracji. Ponadto, osoby, które uczą się języków, są bardziej kreatywne, mają więcej pomysłów, szybciej rozwiązują problemy i łatwiej podejmują decyzje. Nie ma więc wątpliwości, że nauka innych języków się opłaca.

Poznaj 10 szybkich sposobów na naukę angielskiego bez wychodzenia z domu