E-papierosy są bardzo powszechnie używane. W Polsce liczba ich użytkowników wynosi ok. 1,5 miliona osób, a ich sprzedaż corocznie znacząco rośnie. W Polsce brakuje szczegółowych przepisów prawnych regulujących sprzedaż takich wyrobów oraz informacji o zagrożeniach, jakie e-papierosy stwarzają dla użytkowników i biernych palaczy. Czy można określić skład jakościowy, by uchronić się przed potencjalnymi zagrożeniami?

Mniejsza szkodliwość?

E-papierosy są bardzo często przedstawiane jako zdrowsza alternatywa dla tradycyjnych papierosów. Wielu użytkowników wierzy, że wynaleziono produkt, dzięki któremu mogą wybrać zdrowszą wersję nałogu. Naukowcy już od pewnego czasu wyrażali swoje wątpliwości związane z nieszkodliwością substancji aromatyzujących z e-papierosów. Wyniki badań coraz częściej dowodzą, że e-papierosy są niemal równie szkodliwe co tradycyjne, a podgrzewanie zawartych w nich cieczy oraz wdychanie ich oparów nie jest tak bezpieczne, jak początkowo zakładano.

Co znajduje się w e-papierosach? 

Badanie wkładów do e-papierosów wymagało stworzenia szybkiej metody testowania zawartych w nich substancji. Podstawą ich zawartości jest glikol propylenowy oraz gliceryna. Zarówno jeden, jak i drugi składnik uznawane są za nieszkodliwe przy podaniu doustnym – powszechnie wykorzystuje się je w medycynie i w kosmetyce. Jednak nie stosuje się ich w tych dziedzinach w formie podgrzanej, która okazała się być bardziej niebezpieczna dla zdrowia. Oprócz glikolu i gliceryny, w skład e-liguidów wchodzą również inne substancje: nikotyna oraz rozmaite substancje aromatyzujące – obecnie na świecie znanych jest ok. 7 700 smakowych wkładów do e-papierosów. Testy ujawniły, że niektóre składniki e-liquidów są bardziej toksyczne niż glikol propylenowy, czy gliceryna. Do najbardziej toksycznych zalicza się aldehyd cynamonowy oraz wanilinę. Tu tak samo, jak w przypadku glikolu i gliceryny, o ich szkodliwym działaniu decyduje forma podania.

Metodyka badań

W badaniu składów mieszanin e-papierosów najczęściej stosuje się chromatograf gazowy ze spektrometrem mas (gas chromatography with mass spectometry – GC-MS). Metoda ta pozwala na zidentyfikowanie głównych składników płynów e-papierosów, czyli nikotynę I glikol propylenowy. Ten ostatni znajduje się we wszystkich próbkach, ponieważ stanowi rozpuszczalnik dla nikotyny i składników smakowo-zapachowych.  Wyniki konfrontuje się z informacjami zamieszczonymi przez producenta na opakowaniu produktu. Jest to o tyle ważne, że nieprawdziwe informacje dotyczące substancji stosowanych przez producenta w płynie e-papierosów mogą stwarzać zagrożenie dla ich  użytkowników, szczególnie osób ze skłonnością do alergii.

Warto pamiętać, że e-papierosy stanowią nowy produkt i nieznane są jeszcze skutki ich długotrwałego użytkowania. Warto więc mieć świadomość, co wprowadza się do organizmu i jakie to może mieć skutki w przyszłości.