Powszechnie utarło się przekonanie, że nauka seniorom przychodzi z trudnością i nie daje zadowalających efektów. Nic bardziej mylnego! Nauka języka obcego w wieku emerytalnym niesie za sobą mnóstwo korzyści – nie tylko zdrowotnych. Dzięki temu starsze osoby skutecznie usprawniają pracę mózgu, opóźniają proces starzenia i ryzyko pogłębiania się poważnych chorób. Podpowiadamy, dlaczego warto przekonać seniorów do nauki języka obcego.

Kursy językowe dla seniorów

Nauka języka u osób starszych wygląda nieco inaczej niż u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Kursy dla seniorów są precyzyjnie zaplanowane i odpowiednio przystosowane dla osób w tym wieku. Dzięki właściwie dobranym metodom edukacyjnym nauka szybko staje się przyjemnością i nie towarzyszy jej żaden stres. Wyjście do szkoły językowej to także doskonały sposób na poznanie nowych osób.  Począwszy od podstaw, systematyczne powtórki nowych zwrotów i słów doskonale ćwiczą pamięć oraz koncentrację, a po niedługim czasie nauka będzie coraz łatwiejsza dla seniorów. Szeroką gamę kursów językowych dla osób starszych posiada Language Pro-Expert Kingi Janowskiej.

Nauka języków skutecznie ćwiczy umysł, dzięki temu opóźnia ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera i innych schorzeń związanych z problemami z pamięcią. Znajomość języka obcego dodaje pewności siebie. Postępy w nauce dostarczają solidną dawkę satysfakcji, a co za tym idzie – motywację do dalszego działania. Dzięki temu seniorzy mogą cieszyć się lepszą kondycją psychiczną.

Aktywizacja i nowe znajomości

Osoby w wieku emerytalnym mają o wiele więcej wolnego czasu niż ludzie pracujący na etacie. Warto to wykorzystać i spożytkować te chwile w odpowiedni sposób. Wyjście do szkoły językowej to znakomity sposób na poznanie nowych osób i zawarcie znajomości. Zapoznanie się z językiem obcym może także ułatwić komunikację z obcojęzycznymi osobami, spotkanymi na przykład na wakacyjnym wyjeździe lub na uroczystościach rodzinnych. Wiek emerytalny to również najlepszy czas na zrobienie czegoś dla siebie i poznawanie świata poprzez zwiedzanie. Nawet podstawowa znajomość języka obcego skutecznie usprawni oraz umili każdą podróż.

Naukę można dostosować do zainteresowań danej osoby. Umiejętność opowiadania o swoim hobby w obcym języku może stać się kolejnym powodem do kształcenia. Pozwoli z łatwością porozumiewać się na lotnisku i z obsługą hotelową, a także o wiele lepiej poznać historię oraz kulturę danego kraju. Umiejętność komunikacji w obcym języku może również stać się początkiem międzynarodowych znajomości.