Z dnia na dzień przybywa kierowców, którzy uzyskują uprawnienia do przewozu materiałów niebezpiecznych. Równocześnie rośnie świadomość kierowców i ich poczucie odpowiedzialności za zdrowie i życie innych osób. Wzmożona kontrola ładunków i wzrastający popyt na tego typu usługi uwarunkowały konieczność doszkalania się profesjonalnych kierowców. Czy warto mieć uprawnienia do przewozu towarów niebezpiecznych? Zapraszam do lektury.

Czy zawsze trzeba mieć uprawnienia?

Okazuje się, że nie zawsze. Jeśli przewozisz takie ilości, które nie wymagają oznakowania pojazdu tablicami ostrzegawczymi, teoretycznie nie masz obowiązku do powiadania zaświadczenia o ukończeniu kursu ADR. Powszechnie wiadomo, że aby mieć możliwość przewozu materiałów niebezpiecznych na drogach międzynarodowych, kierowca musi otrzymać podstawowe przeszkolenie ogólne i stanowiskowe. Podstawowe wiadomości na temat bezpieczeństwa i wymaganiami dotyczącymi bezpiecznego transportu tego typu towarów każdy profesjonalny kierowca posiada. Szkolenie to trwa znacznie krócej niż kurs podstawowy ADR, który uprawnia kierowców do przewozu materiałów niebezpiecznych pojazdami oznakowanymi pomarańczowymi tablicami.

Bezpieczeństwo to podstawa

Mimo tego, że przewozisz małe ilości niebezpiecznych materiałów, nie tracą one swoich właściwości, tylko dlatego, że jest ich mało. Jako kierowca musisz mieć więc świadomość stwarzanego przez pojazd, którym kierujesz zagrożenia. Mimo to wielu kierowców decyduje się na przewóz takiego ładunku bez jakiegokolwiek przeszkolenia, co jest niebezpieczne zarówno dla kierowcy, jak i dla innych użytkowników ruchu. Bardzo dużo samochodów ciężarowych ulega wypadkom, brak odpowiednich kwalifikacji, zmęczenie, brak doświadczenia i zbyt krótki odpoczynek powodują, że nieświadomy zagrożeń kierowca to tykająca bomba zegarowa.

Warto więc oddać się w ręce profesjonalistów, zapłacić za kurs, a nie za mandat i nie ponosić odpowiedzialności za utratę mienia, zdrowia lub życia inne osoby uczestniczące w ruchu. Takie szkolenia oferuje firma Prekursor Usługi szkoleniowe Magdalena Żmuda. Kursy kosztują przeważnie kilkaset złotych i trwają około 24 godziny łącznie.

Kilka dni wystarczy, aby nabrać umiejętności i świadomości tego, jakie zagrożenia stwarzasz i jak możesz uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Dostępne są też kursy specjalistyczne, poszerzające zakres wiedzy i uprawnień. Uczysz się między innymi, jak postępować w razie wypadku, awarii pojazdu lub wystąpienia niebezpiecznej sytuacji w podczas przejazdu tunelem. Szczególnym rodzajem uprawnień są uprawnienia do przewozu niebezpiecznych materiałów w cysternach – wymagają one przejście osobnego kursu dodatkowego.

Co na temat przewozu materiałów niebezpiecznych mówi prawo?

Szczegółowe przepisy są ustalane na podstawie umowy ADR, która jest europejska umowa dotyczącą międzynarodowego przewozu drogowego materiałów niebezpiecznych (ADR) sporządzona w Genewie 30 września 1957 r. Została opracowana i wydana przez Europejski Komitet Transportu Wewnętrznego, przez Polskę z kolei Umowa ADR została ratyfikowana w 1975 r. Warto pamiętać, że przepisy ADR są nowelizowane co dwa lata -zawsze z początkiem roku nieparzystego. Umowa została sporządzona, aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia wypadków oraz ewentualnych rozmiarów szkód.