Stawianie na rozwój swoich zdolności prowadzi do przychylniejszego spojrzenia na nas przez pracodawców. Świadczy to nie tylko o naszych chęciach do dalszego rozwoju, ale i kwalifikacjach, które mogą się przydać w danej branży. Często też bierzemy udział w szkoleniach dla przyjemności, rozwijając umiejętności, które pragniemy pielęgnować. Także te, które przydają się wyłącznie do naszego hobby tak, by lepiej wykonywać pracę, którą uwielbiamy się zajmować po roboczych godzinach.

Potrafić wiele

Wiele osób uważa, że mają stabilne i bezpieczne zatrudnienie, które nie wymaga od nich dalszego rozwoju. Często popadają w rutynę, wykonując wciąż te same i niekończące się zadania. Jak mówią fachowcy od szkoleń z firmy Kwadrat z Suwałk prowadzącej kursy przygotowujące, pracodawcy nie powierzają im ważniejszych obowiązków widząc, że nie stawiają na siebie i na podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Czasem tracą dobrą i podobno stabilną pracę i nie mają pojęcia, jak zabrać się za cokolwiek innego, gdy przychodzi czas na pokazanie pełni swoich zdolności. Często obawiają się postawić sobie poprzeczkę jeszcze troszkę wyżej, wziąć udział w szkoleniach i rozwijać się w zawodzie, który przecież często sami sobie wybrali. Wielu z nich mimo braku chęci rozwoju podejmuje się takiej pracy z czystej pasji, która z czasem niestety zaczyna być i im uciążliwa. Szczególnie wtedy, gdy nie widzą w tych branżach dla siebie przyszłości.

Jak stawiać na rozwój?

W bardzo wielu przypadkach, by postawić na własny rozwój zawodowy, czy wziąć udział w szkoleniach, które uważamy za przydatne, za wartościowe, czy podejmujemy dla naszej samolubnej chęci rozwoju umiejętności hobbystycznych, potrzeba bardzo niewiele. Choć w wielu przypadkach powinno się w szczególności stawiać na rozwój umiejętności zawodowych, to małe szkolenie z rysunku technicznego czy wystroju wnętrz dla własnej przyjemności także od czasu do czasu się przyda. Być może to jest właśnie to, co pragniemy w życiu robić, a nasze losy potoczyły się nieco odmiennym torem. Może nawet czas na przekwalifikowanie i znalezienie dla siebie miejsca w innej branży - branży, którą od dawna się interesujemy.

Aby postawić na rozwój osobisty, wymagana jest jedynie dobra organizacja czasu. Porozumienie się z partnerem, dogadanie się z szefem. Ponadto szkolenia mogą nam zapewnić i sami przedsiębiorcy, u których się zatrudniamy. Często wystarczy wyrażenie tylko chęci wzięcia udziału w szkoleniu. Ewentualnie znikoma opłata, czy zorganizowanie dojazdu na miejsce szkolenia.

Z oczywistych względów pragniemy poświęcić także czas dzieciom i rodzinie. Nie mówmy sobie nie, tylko właściwie się zorganizujmy, by mieć wystarczająco czasu na wszystko, czego tylko pragniemy. Założenie rodziny nie może być naszą wymówką. Nauka nowych zdolności nie kończy się w szkole średniej, czy na studiach. Nikt z nas nie wie też wszystkiego i choć są i wśród nas samoucy, to i tak wymagane jest od nich poświęcenie minimum czasu na rozwój umiejętności, którymi później będą się chwalić.