Jak uczyć się języków obcych?

Materiał partnera
2019-12-11

Znajomość języków obcych to nie tylko przydatna umiejętność, ale dla wielu osób również pasja. Pozwala na swobodne rozmawianie z osobami, które pochodzą z innych krajów i zostały wychowane w odmiennej kulturze. Dla jednych języki obce to pestka – innym mogą sprawiać wiele trudności. W jaki sposób najlepiej się ich uczyć, aby szybko robić widoczne postępy?

Wybór odpowiedniego języka

Wybranie właściwego języka obcego jest bardzo ważne. Im przyjemniej się go uczy, tym większe szanse, że nie porzuci się kursu. Osoby, które potrzebują znajomości języka ze względu na pracę lub szkołę, często czują się zniechęcone przymusem. O wiele lepiej uczy się języków hobbystycznie, dlatego można powszechnie spotkać wiele osób, które bez problemu i żadnego powodu opanowały kilka, a nawet kilkanaście języków! Po prostu sprawiało im to przyjemność i realizowały swoje hobby. Dlatego, jeśli chcesz szybko i skutecznie poznać jakiś język, nie traktuje tego jako przymusu. Spróbuj zanotować wszystkie plusy, jakie może dać Ci znajomość wybranego języka i zacznij od tego, który ma ich najwięcej. Najpopularniejsze języki obce to przede wszystkim: angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, chiński, rosyjski oraz japoński.

 Samodzielna nauka czy profesjonalny kurs?

Ze względu na koszty kursów i materiałów, wiele osób decyduje się na samodzielną naukę języków, głównie z pomocą Internetu. Niestety, nie każdy ma w sobie tyle determinacji, aby nauczyć się biegle języka obcego, a w przypadku jakichkolwiek pytań – nie ma kto na nie rzetelnie odpowiedzieć. Bez dwóch zdań najlepsze efekty przynosi wzięcie udziału w profesjonalnym kursie, który jest prowadzony przez doświadczonego nauczyciela. Ogromny wybór profesjonalnych kursów języków obcych można znaleźć między innymi w ofercie Jagiellońskiego Centrum Językowego, którego siedziba znajduje się na terenie Krakowa. Można zdobyć nie tylko wiedzę, ale także certyfikaty, które ją potwierdzają.  

Nie poddawaj się!

Żeby nauczyć się biegle wielu języków obcych, przede wszystkim nie wolno się poddawać. Ważne jest wskakiwanie na kolejne poziomy zaawansowania, ale też powtarzanie już przerobionego materiału, aby utrwalić wiedzę. Osoby, które mają problemy z nauką języków obcych, nie powinny brać na swoje barki zbyt wiele. Lepiej robić nieco mniejsze postępy, ale wytrwać w swoim postanowieniu, niż starać się pędzić przez materiał i szybko zniechęcić. Bez względu na to, jakie języka chcesz się nauczyć – możesz to zrobić, jeśli tylko będziesz podchodzić do tego systematycznie.

Opracowanie artykułu:

"Przegorzały" Dom Gościnny Uniwersytetu Jagiellońskiego

ul. Jodłowa 13, 30-251 Kraków Zwierzyniec, małopolskie
e-mail
www