czas czytania: 2 min materiał partnera

Jak wybrać dobrą szkołę jazdy i szybko zdać egzamin?

szkoła jazdy

Wybór dobrej szkoły jazdy jest kluczowy, jeśli mamy nadzieję na szybkie i bezproblemowe zdanie egzaminu. Na rynku istnieje wiele firm, które zajmują się uczeniem przyszłych kierowców. Niestety niewiele z nich potrafi zrobić to w sposób skuteczny. Czym zatem charakteryzuje się dobra szkoła jazdy? Jak wybrać najlepszą ofertę spośród tylu ogłoszeń?

Najtańsze oferty są najdroższe

Dobrze zorganizowany i profesjonalny kurs nauki jazdy niesie za sobą niemały koszt.  Kluczowe jest zatrudnienie przez ośrodek szkolenia kierowców wykwalifikowanych i doświadczonych wykładowców i instruktorów. To właśnie oni stoją za sukcesem kursantów. Dobry instruktor – oprócz dużej wiedzy- musi charakteryzować się także miłym usposobieniem, cierpliwością  oraz zdolnością do efektywnego przekazywania informacji. Na cenę kursu składają się także sprawne oraz ubezpieczone samochody, które muszą być poddawane regularnym serwisom technicznym. Ważny jest także odpowiednio zagospodarowany i dobrze oświetlony plac manewrowy, na którym przyszli kierowcy będą mogli ćwiczyć swoje umiejętności. Niska cena kursu powinna dać nam do myślenia. Zazwyczaj oznacza ona nie posiadających zdolności dydaktycznych instruktorów, stare – i często niesprawne- auta oraz brak możliwości doskonalenia techniki jazdy w odpowiednio przystosowanym do tego celu miejscu. Wybierając najtańszą ofertę, trzeba liczyć się z dodatkową gotówką , którą przeznaczymy na wykupienie nadprogramowych godzin jazdy oraz pokrycie kosztów kolejnych egzaminów.

Dobra szkoła jazdy, czyli jaka?

Wybierając szkołę jazdy warto zwrócić uwagę na statystyki, dotyczące odsetka kursantów, którzy zdają egzamin państwowy za pierwszym razem. Jest to jeden z najistotniejszych czynników. Profesjonalny ośrodek kształcenia kierowców taki jak np. „Orysz”, będzie mógł pochwalić się dużą zdawalnością. Rekomendacje naszych znajomych i rodziny również mogą okazać się pomocne. Dobra szkoła jazdy przygotuje nas nie tylko do szybkiego zdania egzaminu, ale przede wszystkim nauczy nas bezpiecznego prowadzenia auta w różnych warunkach. Pozwoli nam także dostosować plan zajęć do naszych potrzeb, a nie odwrotnie. Polecane ośrodki kształcenia kierowców nie narzucają kursantowi konkretnego instruktora, ale pozwalają mu na wybór tego, z którym chce współpracować.  A w razie potrzeby- na jego zmianę. Nie ma nic bardziej demotywującego niż jazda z nauczycielem, z którym nie nawiązaliśmy nici porozumienia. Skutecznie zniechęca to do kolejnych zajęć. W aucie szkoleniowym powinna panować przyjazna atmosfera, która sprawia że nauka będzie przyjemna dla każdej ze stron.