czas czytania: 3 min

Jak znaleźć szkołę językową dla dzieci?

szkoła językowa dla dzieci

Naukę języków obcych najlepiej rozpocząć na wczesnym etapie edukacji. Dlatego też coraz więcej rodziców decyduje się na wysłanie dzieci na uzupełniające kursy językowe. Wybór szkoły językowej pozwoli na dodatkowe rozwijanie przez dziecko umiejętności językowych, a przez to lepszy start w dorosłość i znalezienie w przyszłości pracy. Wiele placówek oferuje przy tym dodatkowe zajęcia, takie jak warsztaty czy możliwość rozwijania społecznych kompetencji. Jakie są zatem rodzaje kursów językowych dla dzieci i jak ich szukać? Kiedy rozpocząć naukę?

Kiedy wysłać dziecko do szkoły językowej?

Naukę języka angielskiego dla dzieci najlepiej rozpocząć jak najwcześniej. Już od 1. roku życia dziecko może przyswajać język obcy poprzez oglądanie bajek i słuchanie piosenek. Dlatego też tak ważne są języki obce w szkole, które łączą naukę – śpiew z zabawą. Warto przy tym zapoznać się z ofertą działających w Polsce szkół językowych. Dzięki nim dziecko już od najmłodszych lat nauczy się właściwego akcentu, co w przyszłości zaowocuje płynną mową. W tym celu dobrze jest sprawdzić jego umiejętności językowe. Jeśli nigdy wcześniej nie uczyło się języka obcego, najlepszy będzie kurs językowy od podstaw. W innym przypadku najlepiej przeprowadzić test językowy. Pozwoli on na sprawdzenie poziomu i wybranie odpowiedniej grupy zajęciowej. Szkoła językowa dla dzieci z pewnością zaproponuje dopasowaną do predyspozycji ucznia metodę.

Co należy uwzględnić przy wyborze szkoły językowej dla dzieci?

Wybierając szkołę języków obcych dla dziecka, warto wziąć pod uwagę pewne kwestie. Należą do nich przede wszystkim:

  • Liczba uczestników kursu. Komfort zapewnia nauka w małych grupach. Dzięki mniejszej liczbie uczestników, prowadzący zajęcia może poświęcić każdemu uczniowi czas i wytłumaczyć mu kwestie, z którymi ma trudności.
  • Sposób nauczania. Liczy się atrakcyjna forma nauki, łącząca obowiązek z zabawą poprzez gry i zadania. W ten sposób dziecko jest stale zachęcane do komunikowania się w obcym języku.
  • Atmosfera. Wpływa na nią zarówno charakter prowadzonych zajęć oraz podejście lektora, jak i atrakcyjny wystrój sali.

Szukając odpowiedniej placówki, warto zwrócić uwagę na częstotliwość prowadzonych zajęć. Uczęszczanie na nie 2 razy w tygodniu na ok. 2 h to optymalne rozwiązanie. Dobrze jest także sprawdzić wcześniej lektora, czy posiada odpowiednie certyfikaty i wykształcenie, w tym pedagogiczne. Wysokość kosztów takiego kursu języka angielskiego dla dzieci to ostatnia kwestia, na jaką trzeba zwrócić uwagę.

Co powinien zawierać kurs językowy dla dzieci?

Większość szkół językowych dla dzieci oferuje oprócz standardowego kursu atrakcyjne dodatki. Należą do nich materiały i dodatkowe zajęcia. Przyjmuje się, że lekcje językowe powinny obejmować podręczniki i materiały do samodzielnej pracy kursantów w domu. Często dołączone są do nich płyty CD czy tablice interaktywne, które wspomagają naukę i sprawiają, że jest przyjemna. Dobrym rozwiązaniem jest możliwość korzystania przez rodziców z powiadomień o poszczególnych etapach kursu, na który uczęszczają dzieci np. poprzez elektroniczny dziennik. Ponadto placówka powinna umożliwić konsultacje z metodykiem oraz zapewnić indywidualne podejście do uczniów. Pewne szkoły językowe udzielają dodatkowych atrakcji, takich jak zajęcia teatralne, konwersacyjne czy z native speakerami. Oprócz tego przygotowują najmłodszych do międzynarodowych egzaminów. Świetnym uzupełnieniem nauki mogą być obozy językowe lub wyjazdy za granicę organizowane przez placówki oświatowe.