Prawo jazdy to dokument, który może okazać się przydatny w każdym momencie. Jednak uzyskać mogą go tylko osoby pełnoletnie. Chcąc zdobyć prawko, musimy wcześniej załatwić sprawy formalne, zapisać się na kurs prawa jazdy oraz ukończyć państwowy egzamin z pozytywnym wynikiem. Jak zatem wygląda droga do uzyskania tego dokumentu?

Formalności przed zapisaniem się na kurs prawa jazdy

Pierwszą czynnością przybliżającą nas do egzaminu na prawo jazdy jest wykonanie badań lekarskich. Ich celem jest potwierdzenie tego, że możemy prowadzić samochody. W większości przypadków takie badania są formalnością, jednakże w trakcie badania możemy otrzymać od lekarza adnotację, która przykładowo może dotyczyć nakazu jazdy w okularach. Lekarza zajmującego się badaniami przyszłych kierowców możemy wybrać samemu lub istnieje możliwość zapytania o to w ośrodku szkolenia kierowców. Niezależnie od tego, do jakiego lekarza się udamy, koszt takiego badania wynosi 200 zł.

Jeżeli bez problemów przeszliśmy badania, udajemy się z zaświadczeniem o braku przeciwwskazań do wydziału komunikacji właściwego do miejsca naszego zamieszkania. Tam składamy wniosek o wydanie numeru PKK. Do wniosku musimy dołączyć zdjęcie. Po wykonaniu tych czynności możemy zapisać się na kurs jazdy. Naukę jazdy możemy rozpocząć maksymalnie 3 miesiące przed skończeniem 18. roku życia, aczkolwiek w takiej sytuacji podczas składania wniosku musimy przyjść z rodzicem lub opiekunem prawnym, który podpisze zgodę na przystąpienie do kursu.

Wybór szkoły jazdy

Następnym krokiem jest wybór szkoły nauki jazdy. Najczęściej wybieramy szkołę na podstawie jej lokalizacji, ceny kursu oraz opinii znajomych. Wszystkie te czynniki są ważne. Lokalizacja to oczywiście wygoda, a także brak tracenie czasu na dalekie dojazdy. Dużą uwagę zwracamy również na cenę kursu. Kurs na prawo jazdy kategorii B zwykle waha się w przedziale 2000 zł – 2300 zł. Być może znajdziemy szkołę, która oferuje tańsze kursy, jednakże musimy być czujni, ponieważ zaniżona cena nie zawsze idzie w parze z dobrą nauką.

Szkoły jazdy najczęściej oferują naukę jazdy samochodem w godzinach dostosowanych do uczniów. Przed zapisaniem się na kurs warto również sprawdzić, gdzie i o jakich porach odbywają się zajęcia teoretyczne. W dzisiejszych czasach istnieje możliwość odbycia kursu teoretycznego za pośrednictwem Internetu, jednakże nie zawsze takie rozwiązanie jest dobre. Młode i niedoświadczone osoby powinny uzyskać wiedzę w bezpośrednim kontakcie z instruktorem.

Kurs na prawo jazdy kat. B

Po zapisaniu się do szkoły jazdy czekają na nas zajęcia teoretyczne i praktyczne. Szkoła Kierowców Ogniwo z Gorzowa Wielkopolskiego oferuje przyszłym kierowcom 30 godzin teorii oraz 30 godzin praktyki. Początek kursu to nauka teoretyczna i dopiero do jej ukończeniu będziemy mogli usiąść za kierownicą „elki”. Początkowo jazda będzie odbywała się na placu manewrowym, gdzie kursanci będą doskonalili swoje umiejętności jazdy po łuku i na wzniesieniu. Dopiero potem wyjedziemy na miasto, by poruszać się w ruchu drogowym. Po zakończeniu kursu następuje egzamin wewnętrzny. Jego pozytywny wynik daje nam prawo do zapisania się do państwowego egzaminu na prawo jazdy kat. B.