Korzyści dla dziecka płynące z zajęć sensoplastyki

Materiał partnera
2019-07-15
Warsztaty twórcze dla dzieci

Prawidłowy rozwój dziecka wymaga zaangażowania wszystkich jego zmysłów, a nauka najszybciej przebiega poprzez bezpośrednie doświadczenie. Dlatego optymalną metodą, która pozwoli dziecku poznawać świat w sposób bezpieczny, są zajęcia prowadzone z wykorzystaniem elementów sensoplastyki. Na czym one polegają i jakie korzyści przynoszą one dziecku? O tym piszemy w poniższym artykule.

Zalety sensoplastyki

Coraz więcej mówi się o tym, ze skuteczne nauczanie nie przebiega w szkolnych ławkach, ale nastawione jest na przeżywanie otaczającego świata i poznawanie rządzących nim praw. Na tym postulacie opiera się sensoplastyka, która polega na zaznajomieniu dziecka z otoczeniem poprzez doświadczenie zmysłami – wzroku, zapachu, słuchu i dotyku. Zajęcia z wykorzystaniem elementów sensoplastyki, jakie prowadzi Akademia Dobrego Czasu, pozwalają dziecku zaangażować się całym sobą w poznawanie świata.

Jednocześnie to całkowicie bezpieczna metoda, ponieważ wykorzystywane są w niej ekologiczne materiały, które w prosty sposób można przygotować z łatwo dostępnych produktów spożywczych. Dzięki temu możemy zastosować sensoplastykę nie tylko w warunkach profesjonalnie prowadzonych zajęć, ale na mniejszą skalę również w domu.

Nauka połączona z zabawą przynosi wiele korzyści w każdej formie. Wśród tych, które cechują warsztaty twórcze z elementami sensoplastyki, należy wymienić:

  • możliwość uwolnienia naturalnej ekspresji twórczej;
  • wspieranie samodzielności;
  • doświadczanie sukcesów w realizacji swoich pomysłów;
  • odejście od schematów myślowych;
  • poznawanie nowych formy wyrazu;
  • nauka współpracy;
  • budowanie świadomego spojrzenia na rzeczywistość;
  • wzmacnianie wiary we własne umiejętności.

Wszystkie te aspekty stanowią fundament rozwoju dalszych zdolności dziecka, a ponadto są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Zajęcia angażujące wszystkie zmysły

Tak wyjaśnić można termin „sensoplastyka” – plastyka zmysłów. Podczas trwania warsztatów kreatywnych to dzieci odgrywają główną rolę. Opiekunowie są jedynie obserwatorami przeprowadzanych eksperymentów, a ich zadaniem jest stworzenie przestrzeni bezpiecznej do poznawania świata wszystkimi zmysłami. Podczas ich trwania dzieci mają szansę poznać proste procesy chemiczne w sposób, który będzie dla nich zrozumiały, a jednocześnie ciekawy – na przykład to, jak materiał suchy i sypki zmienia się w mokry i kleisty. Ważnym aspektem warsztatów jest to, że dzieci nie noszą fartuchów czy innych form ochrony właśnie po to, by móc doświadczać wszystkiego dosłownie na własnej skórze.

Nie tylko dziecko czerpie korzyści z sensoplastyki – również opiekun może tu zyskać. Zajęcia przebiegają z wykorzystaniem technik arterapeutycznych, co oznacza, że mają one wpływ nie tylko na rozwój podopiecznych, ale tez stan umysłu opiekunów. Ci są dzięki temu zrelaksowani, a to pozytywnie wpływa też na dzieci.

Opracowanie artykułu:

Akademia Dobrego Czasu

ul. Bracka 29/9, 91-703 Łódź Bałuty, łódzkie
e-mail
www