Chcąc jeździć na wózkach widłowych, należy nabyć odpowiednie uprawnienia. Niezbędny jest kurs oraz zdanie egzaminu, który pozwala pracować jako operator wózka widłowego. Co warto wiedzieć o szkoleniu na wózki widłowe, jak wygląda egzamin i jakie wymagania należy spełnić, by móc do niego przystąpić? Tego wszystkiego dowiecie się z niniejszego artykułu.


Czy szkolenie na wózki widłowe jest niezbędne do uzyskania uprawnień?


Chcąc uzyskać prawo jazdy, należy obowiązkowo odbyć kurs w liczbie godzin przewidzianej dla danej kategorii. Na koniec następuje egzamin, a po jego zdaniu kursant otrzymuje prawo jazdy. Czy podobnie wygląda sytuacja w przypadku wózków widłowych? Nie do końca. Zdobycie uprawnień następuje po zdaniu egzaminu przed Komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Udział w kursie nie jest obowiązkowy, ale wiedza i umiejętności obsługi wózka już tak. Dlatego, jeśli wcześniej nie miałeś doświadczenia z tym pojazdem, szkolenie jest niezbędne.


Jeśli zdecydujesz się nie brać udziału w kursie na wózki widłowe, musisz zadbać o zorganizowanie bezpiecznego sprzętu, na którym będziesz zdawać egzamin. Konieczne jest także miejsce, w którym może zostać przeprowadzony egzamin. Wiele osób nie ma możliwości samodzielnego załatwienia tych kwestii, dlatego decydują się wziąć udział w szkoleniu, nawet jeśli mają wiedzę i umiejętności.


Czy każdy może wziąć udział w szkoleniu na wózki widłowe?


Aby móc przystąpić do szkolenia na wózki widłowe, należy mieć skończone 18 lat oraz mieć wykształcenie co najmniej podstawowe. Niezbędny jest także dobry stan zdrowia. Problem z uzyskaniem uprawnień mogą mieć osoby z dużymi wadami wzroku, chorobami psychicznymi czy problemami z koordynacją ruchową.


Kiedy kurs na wózki widłowe nie jest potrzebny?


Czasem nie trzeba szukać ośrodków prowadzących kursy, ponieważ pracodawca może umożliwić pracownikom podejście do szkolenia. Zdobyte w ten sposób uprawnienia będą ważne w danej firmie. Kurs można odbyć w firmie Żuraw Serwis, która działa na terenie całej Polski.


Jak wyglądają szkolenia na wózki widłowe?


Kursy dzielą się na dwie części: teoretyczną i praktyczną, podobnie jak szkolenia na prawo jazdy. Część teoretyczna poświęcona jest samym wózkom, ich budowie, działaniu, sposobie ich obsługi, ale również zasadom BHP obowiązującym osoby pracujące na wózkach.


Część praktyczna wiąże się z nauką płynnej jazdy oraz obsługi wózków. Kursanci uczą się jeździć oraz przenosić towary. Przyswajają wiedzę i nabywają umiejętności, które będą im potrzebne w trakcie późniejszej pracy z maszynami.


Egzamin także składa się z dwóch części, na których ubiegający się o uprawnienia muszą wykazać się umiejętnością jazdy bezpiecznej i zgodnej z zasadami BHP.