Mnemotechnika, czyli wszelkie techniki zapamiętywania, to sposoby pomagające uczyć się i skutecznie zapamiętywać oraz przypominać sobie informacje różnego rodzaju. Używane są podczas nauki oraz przechowywania skomplikowanych danych w naszym mózgu. Wykorzystują wyobraźnię, kojarzenie i kontekst. Z tego artykułu dowiecie się, jakie z tych technik należą do najskuteczniejszych oraz jak używać ich w praktyce.

Techniki zapamiętywania – jak je stosować?

Wszystkie skuteczne techniki zapamiętywania opierają się na ćwiczeniu pamięci. Przydają się na przykład podczas nauki języków obcych. Aby ich wykorzystanie było możliwe, musimy w związku z tym pamiętać o regularnym ćwiczeniu. To będzie się wiązało z nieustannym powtarzaniu danych, których nie chcemy zapomnieć. Z czasem sprawi to, że zapamiętywanie nowych rzeczy będzie się stawało coraz łatwiejsze, nie ma jednak magicznego sposobu, który pozwoli nam raz coś przeczytać i nigdy już nie zapomnieć.

Jakie są najskuteczniejsze techniki zapamiętywania?

Pałac pamięci

Jeśli chodzi o techniki uczenia się i zapamiętywania, zapewne większość z nas rozpozna ten sposób. Został spopularyzowany przez znany serial produkcji BBC Sherlock. Nazywany jest również rzymskim pokojem. Polega na użyciu wyobraźni w taki sposób, żeby informacje, które chcemy zapamiętać, umieścić w znanym nam miejscu. Najlepiej sprawdza się w przypadku konieczności zapamiętania bardzo wielu, bardzo złożonych informacji.

Żeby korzystać z tej metody, musisz pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim, kiedy wybieramy miejsce, które będzie służyło jako reprezentacja naszego pałacu pamięci, powinno być ono znane nam na tyle dobrze, żebyśmy mogli swobodnie się po nim poruszać. Najlepiej, żeby było to miejsce z wieloma drogami lub pomieszczeniami – to w nich będziemy umieszczać zapamiętywane informacje.

Konstruując pałac pamięci, postarajmy się nadać każdej drodze na naszej trasie, każdemu pokojowi, jakieś cechy szczególne. Dzięki temu będziemy wykorzystywać skojarzenia z tymi pomieszczeniami, umieszczając tam poszczególne informacje. Aby ta technika szybkiego zapamiętywania była skuteczna, często odwiedzaj swój pałac i przeglądaj znajdujące się w nim informacje.

Łańcuchowa metoda skojarzeń

Sprawdzi się najlepiej, kiedy twoim zadaniem jest zapamiętanie listy słów czy przedmiotów, na przykład – zakupów. Polega na użyciu słów, które mamy zapamiętać, w krótkiej historii.  Ta metoda zadziała najlepiej, jeśli twoja historia będzie zabawna i nietypowa, co sprawi, że wyraźniej zapisze się w twoim mózgu.

Spacer w myślach

To najlepsza technika zapamiętywania słówek. Z zasady swojego działania, jest dosyć podobna zarówno do łańcuchowej metody skojarzeń, jak i pałacu pamięci. Jak sama jego nazwa wskazuje, polega na tym, że wyobrażamy sobie, że idziemy drogą, albo przechodzimy przez pokój, po drodze napotykając się na kolejne przedmioty albo wyrażenia, które musimy zapamiętać. Do każdego z tych wyrażeń powinniśmy przypisać charakterystyczne skojarzenie. Kiedy będziemy musieli je sobie przypomnieć, powinniśmy wyobrazić sobie, jak przechodzimy po raz kolejny tą drogą.

Główny system pamięciowy

To zdecydowanie najtrudniejsza technika zapamiętywania. Polega na przyporządkowaniu wszystkim cyfrom głosek, a następnie tym głoskom – słów-kluczy. Używana jest zazwyczaj do nauki długich ciągów cyfr, na przykład numerów kont. Przykładowo, numerowi 1 przypisane zostają głoski t i d. Następnie, ustalamy dla niego słowo klucz: duch. Numerowi 2 odpowiada litera n i słowo Noe. W ten sposób, zamiast zapamiętywać liczbę 12, pamiętamy wyrażenie: duch Noe.