Branża IT to jeden z najdynamiczniej rozwijających się na polskim rynku działów. Informatycy i programiści są doceniani przez pracodawców i wciąż poszukiwani. Zawody te wymagają jednak ciągłego zdobywania nowych umiejętności w dziedzinie technologii. Dobry programista powinien się szkolić w różnych sektorach – od programowania po kompetencje miękkie. Na jakie zatem kursy IT najlepiej się zdecydować?

Jakie szkolenia IT są do wyboru?

Polskie firmy szkoleniowe organizują następujące kursy informatyczne dla specjalistów IT:

  1. Managerskie. Dotyczą metodyki, standardów oraz praktyk związanych np. z zarządzaniem usługami IT. Zalicza się do nich także kursy zarządzania projektami oraz tworzenia i testowania oprogramowania. Skierowane są głównie do managerów i członków zespołów. Uczą organizacji pracy zespołu i osiągania przez niego wyznaczonych celów.

  2. Technologiczne. Wiedza technologiczna to podstawa. Obejmuje wybrane technologie potrzebne do pracy. Składają się na nie m.in. programowanie w danym języku czy administracja bazami danych, sieciami lub systemami operacyjnymi.

  3. Miękkie. Zawierają wszelkie czynności związane z relacjami międzyludzkimi. Szkolenia miękkie obejmują np. komunikację, negocjacje, asertywność, pracę w grupie czy autoprezentację. Podwyższa to efektywność i skuteczność prowadzonych działań.

Do szkoleń IT zaliczają się poza tym kursy językowe oraz szkolenia BHP. Ich ukończenie wpływa znacząco na jakość świadczonych usług, dlatego warto je uwzględnić przy wyborze firmy szkoleniowej.

Które szkolenia IT cieszą się szczególnym zainteresowaniem?

O popularności kursów IT świadczy nie tylko stałe zapotrzebowanie na tego typu usługi. Na szkolenia IT decydują się coraz częściej osoby, które nie tylko liczą na korzyści finansowe lub mają odpowiednie wykształcenie. Na atrakcyjność sektora IT wpływa także duży wybór stanowisk i ofert, interesujące wyzwania oraz inne benefity. Największym uznaniem cieszą się wciąż programiści Java oraz aplikacji mobilnych. Kolejne miejsca w branży technologii informacyjnych zajmują eksperci od Front-Endu (pobierania danych od użytkowników). Na rynku liczą się ponadto eksperci od zapewniania ochrony w cyberprzestrzeni i bezpieczeństwa systemów komputerowych, tzw. cloud inżynierowie i architekci, autorzy biznesowych aplikacji czy programiści – CSS, JavaScript, HTML czy Python. Zaliczają się także do nich developerzy blockchain (łańcucha bloków) oraz architekci BIG Data. Dostępne na rynku kursy i szkolenia warto połączyć ze studiami np. podyplomowymi.

Szkolenia IT dzielą się na adresowane do początkujących i specjalistów. Do popularnych treningów dla laików zaliczają się tzw. bootcampy, które polegają na intensywnej nauce programowania. Trwają z reguły kilkanaście tygodni i prowadzone są przez wykwalifikowanych developerów. Dobrą opcją są kursy weekendowe. Po ukończonych zajęciach kursant zdobywa podstawowe umiejętności, umożliwiające pracę w sektorze IT. Z kolei szkolenia profesjonalne cechują się dużą różnorodnością. Do cieszących się dużym zainteresowaniem należą kursy Java. To specjalny język oprogramowania o wielu poziomach. Stosuje się go w tzw. backendowych systemach aplikacji internetowych. Oznacza to, że odpowiada za tzw. tło strony www. W trakcie zajęć można się nauczyć nie tylko podstaw Javy, ale też zdobyć teoretyczną wiedzę np. z sieci i sieciowych protokołów. Można także liczyć na zajęcia uzupełniające np. z odczytywania kodów czy podstaw CSSa lub HTMLa.

Wybór kursu tworzenia stron www czy ogólnego z branży IT powinien być odpowiednio przemyślany. Koniecznie trzeba wziąć pod uwagę doświadczenie zespołu trenerskiego, cennik usług oraz akredytacje – uprawniające do otrzymania dyplomu – i program zajęć. Jeśli prowadzimy własną firmę i chcemy podszkolić naszych pracowników, najlepszym rozwiązaniem będzie kurs zamknięty. Są one wówczas dopasowane do potrzeb uczestników.