Człowiek uczy się przez całe życie – jak głosi stare porzekadło. I choć jest do dziś bardzo aktualne, często zapominamy o nim w dorosłym życiu. Poszukujemy nowej pracy, marzymy o przebranżowieniu się, wysyłamy swoje CV i czekamy. Nadal czekamy. I nic się nie dzieje.

Najczęściej w tym momencie gaśnie nasz słomiany zapał i poprzestajemy na aktualnej bylejakości, której pragnęliśmy się wyzbyć. Tymczasem zamiast tkwić w miejscu na rynku pracy, licząc na cud w postaci zatrudnienia, warto zwiększyć swoje szanse w walce o posadę i… podnieść kwalifikacje zawodowe lub zdobyć dodatkowe wykształcenie.

Zainwestuj w wiedzę…

W dzisiejszych czasach nie powinno być trudności ze zdobyciem nowej wiedzy. W każdym większym mieście znaleźć można kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt miejsc, w których można rozpocząć naukę jako osoba dorosła. Szkoły policealne, szkoły dla dorosłych, studia dzienne, wieczorowe, zaoczne lub eksternistyczne, kursy językowe – to tylko wierzchołek góry możliwości, jakie roztaczają się przed nami.

Nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy nową wiedzę zdobywali również online – czy to w postaci webinarów, cyklicznych kursów, Warto nadmienić, że choć większość z nich jest płatna, nadal można znaleźć miejsca, w których zupełnie za darmo możemy zdobyć potrzebną nam wiedzę. O ile oczywiście chcemy – zawsze można także zostać samoukiem i bez pomocy innych rozpocząć naukę czy to języka obcego, czy też np. wiedzy o historii i zabytkach danego miasta, by zostać lokalnym przewodnikiem. W zasadzie ogranicza nas jedynie własna wyobraźnia i motywacja do działania.

…lub w umiejętności

Niektóre zawody wymagają odpowiednich umiejętności, które trzeba zdobyć na specjalistycznych kursach. Poprzez podnoszenie kwalifikacji można w przyszłości znaleźć zatrudnienie jako operator wózka widłowego lub innych maszyn – jednak nie tylko w branży budowlanej umiejętności można zdobywać za pomocą dodatkowych kursów i szkoleń.

Nie zapominajmy też o szkoleniach internetowych z umiejętności przydatnych w biznesach online, jak tworzenie stron internetowych, pozycjonowanie, marketing internetowy czy też szkoleń dotyczących korzystania z konkretnych programów lub aplikacji.

Należy także zwrócić uwagę na szkolenia unijne oraz inne, dofinansowywane przez lokalne lub wojewódzkie urzędy pracy. Często niewielkim kosztem, poświęcając głównie swój czas, można zdobyć zupełnie nowe doświadczenie i zdolności. Ośrodek Szkolenia, Konsultacji i Doradztwa Ochrony Pracy w Sieradzu oferuje również bezpłatne szkolenia, na które jest ograniczona liczba miejsc.

Warto zatem rozejrzeć się dookoła zarówno w poszukiwaniu nowej wiedzy, jak i umiejętności – a wówczas rynek pracy z pewnością stanie przed nami otworem.