Artykuły pasmanteryjne kojarzą nam się głównie z krawiectwem czy szyciem butów. Rzeczywiście w tych branżach znajdują swoje główne przeznaczenie, jednak różnego rodzaju taśmy i gumy znajdują zastosowanie też w innych sektorach. Często korzystają z nich branże reklamowa oraz meblarska. W odpowiedzi na ich potrzeby producenci artykułów pasmanteryjnych poszerzają swoją ofertę o nowe produkty.

Pasmanteria w branży odzieżowej i obuwniczej

To dwie dziedziny, gdzie artykuły pasmanteryjne znajdują swoje podstawowe zastosowanie. Szycie ubrań oraz bielizny byłoby niemożliwe bez różnego rodzaju gum czy taśm. Produkcją materiałów dla tych celów zajmują się firmy takie jak zlokalizowany w Łodzi Splot. Na gruncie branży odzieżowej wykorzystywanych jest kilka typów gum, między innymi:

  • guma dziana;
  • guma dziana żyłkowa;
  • guma tkana;
  • guma łamana;
  • guma tkana szelkowa;
  • guma tkana żakardowa;
  • gumka okrągła pleciona.

Wykorzystywane są przede wszystkim w celu nadania odzieży odpowiedniego rozmiaru i elastycznego charakteru, by lepiej dopasowały się do ciała. Ponadto w krawiectwie używa się licznych taśm, w tym taśm tkanych żakardowych czy taśm spodniowych. Artykułami pasmanteryjnymi produkowanymi na potrzeby branży obuwniczej są natomiast sznurowadła.

 Artykuł pasmanteryjne w branży reklamowej i meblarskiej

O ile ta druga nie powinna dziwić – w konstrukcji mebli zazwyczaj bowiem wykorzystywane są tkaniny – o tyle zastosowanie materiałów dostarczanych przez producentów pasmanterii w branży reklamowej może zastanawiać. W rzeczywistości jednak wszyscy spotkaliśmy się tymi produktami. Są nimi przede wszystkim smycze reklamowe. Wśród artykułów pasmanteryjnych znaleźć możemy taśmy smyczowe w wersji sublimacyjnej i kolorowej lub też specjalne pod zadruk. Wszystkie typy stanowią popularne akcesoria reklamowe czy promocyjne. W tym samym celu wykorzystuje się oferowany przez pasmanterie sznurek płaski, który często wykorzystuje się jako smycz do identyfikatorów służbowych.

Innym ważnym sektorem, gdzie artykuły pasmanteryjne są potrzebne, jest produkcja mebli i akcesoriów. Wszelkie tapicerki i poduszki pełniące funkcję ozdobną są do konstrukcji meblowych przyszywane. Z tkanin wykonuje się także pościel. W branży meblowej wykorzystywane są rozmaite taśmy:

  • tkane materacowe;
  • tkane rypsowe;
  • tkane polipropylenowe.

Tu też wykorzystywane są gumy tkane o różnej szerokości – od 10 do 100 milimetrów. Znajdują one zastosowanie między innymi w produkcji prześcieradeł z gumką czy pokrowców samochodowych.