Białe buty wyglądają bardzo efektownie, ale utrzymanie ich w czystości czasami wydaje się niemożliwe. Dowiedz się, jakie są sposoby na to, aby białe buty służyły nam jak najdłużej. Jak dbać o jasne obuwie i w jaki sposób je czyścić? Jeśli martwisz się o przetrwanie swoich butów lub chcesz wiedzieć jak je wyczyścić, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania.

W jaki sposób dbać o białe buty?

Tenisówki, sneakersy lub sandały – białe buty świetnie się prezentują i idealnie nadają się na wiosnę i lato. Niestety, nawet przy najlepszej pogodzie jasne, a szczególnie białe obuwie brudzi się bardzo szybko. O ile kurzu zazwyczaj łatwo jest się z nich pozbyć, to poważniejsze zabrudzenia mogą przysporzyć nam kłopotu. Podpowiadamy, w jaki sposób o nie dbać, żeby dłużej nam służyły i wyglądały jak nowe.

Najpierw – impregnacja

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy podjąć, jeśli zastanawiamy się, jak dbać o białe buty jest ich impregnacja. Często zapominamy o tym kroku, a to błąd. Warto zatroszczyć się o nią od razu po przyniesieniu butów do domu. Dzięki temu będą wolniej się niszczyły i chroniły przed takimi zabrudzeniami, których nie da się usunąć.

Jeśli użyjemy impregnatu, który kupimy w każdym sklepie obuwniczym, mniej czasu będziemy musieli także poświęcać na ich regularne czyszczenie. Stosowanie takiego preparatu jest bardzo łatwe – wystarczy każdą nową parę butów spryskać z odległości około 30 centymetrów i odstawić do wyschnięcia. Pokryją one materiał małymi cząsteczkami, zapobiegającym osadzaniu się brudu.

Przede wszystkim – konsekwencja

Kolejna rzecz, którą często pomijamy, to konsekwentne czyszczenie naszych butów. Buty białe, czy po prostu jasne, trzeba czyścić szczególnie często. Chodzi oczywiście nie tylko o usuwanie plam i poważniejszych zabrudzeń, ale również o regularne pozbywanie się kurzu z materiału i podeszwy. Częściej niż usuwać poważne plamy, należy również prać sznurówki, dzięki czemu obuwie będzie zawsze wyglądać świeżo.

Jak czyścić białe buty?

Jednak niezależnie od tego, jak bardzo dbamy o nasze obuwie, niektórych zabrudzeń po prostu nie da się uniknąć, szczególnie jeśli często w nim chodzimy. Dlatego dla każdego właściciela takiego obuwia bardzo ważną kwestią będzie to, jak czyścić białe buty. Istnieją różne sposoby i środki, których możemy do tego używać.

Jeśli chcesz wiedzieć, czym czyścić białe buty, wypróbuj jeden z poniższych sposobów:

  • szampon do butów – użycie specjalnego preparatu pomoże upewnić się, że na pewno nie uszkodzimy materiału buta. Należy się tylko wcześniej upewnić, że używamy odpowiedniego rodzaju szamponu – do zwykłego materiału, zamszu lub skóry;
  • płyn albo proszek do prania – to prosty i tani sposób, który możemy zastosować w przypadku materiałowych butów. Należy rozrobić środek w wodzie i za pomocą miękkiej szmatki wyczyścić obuwie, nie przemaczając go przy tym;
  • pasta do białych butów – chcąc oczyścić białe skórzane buty, należy przetrzeć ją gąbką lub szmatką zamoczoną w wodzie z mydłem. Można użyć także szczoteczki do zębów. Po wyschnięciu obuwia nakłada się na nie warstwę specjalnej pasty do białych butów;
  • renowator koloru – to rozwiązanie dla tych, którzy chcą wiedzieć jak wyczyścić białe buty, które zżółky. Przywraca on i utrwala kolor.