Śnieg, kałuże, piasek i sól rozsypane na ulicach – żaden z tych czynników nie sprzyja zachowaniu naszych butów w dobrym stanie. Aby upewnić się, że nasze buty zimowe przetrwają niezniszczone dłużej niż jeden sezon, w ich konserwację trzeba włożyć odpowiedni wysiłek. Jak o nie dbać? Wszystko, co musicie na ten temat wiedzieć, przeczytacie w poniższym artykule.

Buty zimowe – jak o nie dbać?

Czyszczenie

Pierwszą rzeczą, o jaką powinniśmy zadbać, po przyjściu do domu jest staranne wyczyszczenie naszych butów. Nie pozwólmy im zaschnąć, szczególnie jeśli chodziliśmy po śniegu i znajduje się na nich mnóstwo soli. Pozbycie się powstałych z jej powodu plan będzie później bardzo trudne. Dbając o skórzane buty zimowe, przemyjmy wilgotną ściereczką lub specjalnym preparatem, zakupionym w sklepie obuwniczym. W przypadku zamszowych – unikajmy użycia wody, zaopatrzmy się raczej w specjalistyczną gumkę do usuwania zabrudzeń z tego typu obuwia. Jeśli chcemy uniknąć zbytniego przesiąknięcia butów wodą, wypchajmy je zgniecionym papierem na czas czyszczenia.

Plamy z soli mogą być podstępne, jako że bardzo często zauważmy je, dopiero kiedy nasze buty zdążyły już wyschnąć. Na całe szczęście łatwo da się je usunąć domowymi metodami, na przykład przy użyciu wody z octem, mleka, płynu do naczyń lub cytryny. Można też przecierać je wewnętrzną stroną skórki od chleba.

Suszenie

Zastanawiając się nad tym, jak dbać o buty zimowe, trzeba pamiętać o ich odpowiednim wysuszeniu. Niezależnie od tego, czy przed chwilą zostały wyczyszczone, czy po prostu kompletnie przemokły od chodzenia po śniegu, mokrym butom zimowym trzeba dać czas na to, żeby porządnie wyschły. Musi się to stać naturalnie. Rozwiązania mające na celu przyśpieszenie ich schnięcia, takie jak stawianie ich na kaloryferze czy próby wysuszenia suszarką nie przyniosą nam niczego dobrego. Wręcz przeciwnie, może to doprowadzić do tego, że nasze buty zaczną pękać, może również odkleić się od nich podeszwa.

Konserwacja

Wyczyszczenie i suszenie butów to tylko absolutne minimum, o które musimy zadbać, jeśli chcemy, żeby nasze buty przez jak najdłużej pozostały w jak najlepszym stanie. Poza tym powinniśmy konserwować je przy użyciu wyspecjalizowanych produktów, odpowiednich do materiału, w jakiego zostało wykonane nasze obuwie. Impregnacja pozwoli ich powierzchni dłużej pozostawać w jak najlepszym stanie, chroniąc ją przed uszkodzeniami.

Nie zapominajmy, tylko żeby odpowiednio dobrać specyfik. Szczególnie uważnym należy być z zamszowymi  butami zimowymi, których powierzchnię bardzo łatwo zniszczyć. Zazwyczaj przeznaczone są do nich spreje.

Przechowywanie

To prawdopodobnie najczęściej pomijany krok, jeśli chodzi o konserwację butów zimowych. Nosząc je na co dzień, pamiętamy o tym, żeby odpowiednio je wyczyścić, pozwolić im wyschnąć, zabezpieczyć impregnatem. Jednak kiedy zima się kończy, chcemy jak najszybciej o niej i wszystkim, co z nią związane zapomnieć i wrzucamy nasze buty do szafy, gdzie leżą do następnego sezonu.

To błąd. Przechowywanie butów poza sezonem jest szczególnie ważne. Przed schowaniem do szafy należy dokładnie je wyczyścić i zaimpregnować, najlepiej włożyć do nich wkładki, lub przynajmniej zgnieciony papier, które zagwarantują, że buty utrzymają swój kształt przez długie miesiące. Powinno się przechowywać je suchym miejscu, z daleka od źródła ciepła.