Sklepy z odzieżą używaną cieszą się niezwykłą popularnością przede wszystkim ze względu na stosunek jakości asortymentu do niskiej ceny. W takich miejscach można niejednokrotnie nabyć oryginalne i niepowtarzalne kroje ubrań. Wszystko dzięki temu, że importerzy pozyskują ją między innymi z takich krajów jak Niemcy, Włochy, czy Anglia. Odpowiednie sortowanie odzieży umożliwia na dostarczenie second handom dobrego gatunkowo towaru.

Z jakich krajów pozyskuje się odzież?

Najczęściej ubrania z drugiej ręki hurtownie pozyskują z państw uważany za zamożne. Można do nich zaliczyć przede wszystkim Anglię, Szwecję, Norwegię, Niemcy, Szwajcarię, a także Włochy. W tych krajach ubrania cechują się wysoką jakością oraz dobrym stanem. Jej użytkownicy mają łatwy dostęp do produktów z niższej i średniej półki cenowej, jak i marek uznawanych powszechnie za luksusowe. Dzięki importowi właśnie z tych miejsc, odzież, w które zaopatrywane są second handy, cieszy się dużym zainteresowaniem. Głównym czynnikiem jest cena w stosunku do wysokogatunkowego towaru. Dodatkowo część odzieży używanej może być pozyskiwana podczas zbiórek do specjalnych kontenerów lub bezpośrednio od producentów wyprzedających końcówki serii jako outlet.

Jak sortuje się odzież używaną?

Zanim produkty trafią do sklepów z odzieżą używaną, zostaje ona poddana procesowi sortowania w dużych halach magazynowych importerów. Można wyróżnić kilka rodzajów segregowania towaru. Pierwszy z nich to tak zwany sort cream, który zawiera tylko i wyłącznie ubrania najwyższej jakości, czasem nawet nowe i jeszcze z metkami, a także markowe. W I gatunku można z kolei od naleźć odzież w dobrym stanie, aczkolwiek co istotne bez plam, dziur oraz niemodnych krojów. Ostatnia grupa to II gatunek, czyli odzież najsłabszej jakości, która zazwyczaj jest importowana z przeznaczeniem na rynek afrykański lub ukraiński. Tego rodzaju towar można między innym odnaleźć w hurtowni odzieży używanej Euro-Tex, zlokalizowanej w Szprotawie.

Oczywiście właściciele second handów mogą zakupić również od importerów ubrania niepoddawane posortowaniu. Nie wiąże się to jednak ze stałą jakością towaru, co jest ryzykowne, gdyż może zdarzyć się tak, że większość partii będzie nadawała się wyłącznie di utylizacji. Niemniej jednak koszty pozyskania tego rodzaju tekstyliów są i wiele niższe niż w przypadku tych posegregowanych.

Jak przygotowuje się odzież do sprzedaży?

Poza sortowaniem jej na konkretne gatunki, przeznaczenie względem płci, a także część garderoby (spódnice, spodnie, bluzki, swetry, buty etc.) warunkiem koniecznym jest poddanie jej dezynsekcji oraz dezynfekcji. Odbywa się to w komorach formaldehydowych. Po ich odkażeniu musi zostać wystawione zaświadczenie poświadczające odbycie się procesu. To wymóg, który umożliwia wywóz odzieży zagranicę, a jednocześnie gwarancja dla klientów pozyskujących odzież z drugiej ręki, że otrzymują w pełni bezpieczny towar. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku odzieży, która wcześniej nie została poddana sortowaniu.