Zasady projektowania bukietu ślubnego

Materiał partnera
2019-07-31

Bukiety ślubne w profesjonalnych pracowniach florystycznych, nie są tworzone w nieprzemyślany sposób, tylko na podstawie krótkiej rozmowy z przyszłą panną młodą. Dzisiaj kompozycje kwiatowe na ślub i wesele, są tworzone po uwzględnieniu wielu czynników tak, aby zapewnić wysoką jakość i niepowtarzalną prezencję. Dowiedz się, jak wygląda proces projektowania bukietu ślubnego.

Zbieranie informacji

Pierwszy etap projektowy bukietu ślubnego, polega na rozmowie z klientką. To właśnie przyszła panna młoda może okazać przykładowe zdjęcia kompozycji, które ją interesują. Istotne jest również uzyskanie informacji na temat wyglądu sukni ślubnej, wybranej fryzury, makijażu, czy nawet takich elementów, jak butonierka pana młodego i biżuterii jego przyszłej żony. Wielokrotnie ważne jest także dowiedzenie się tego, w jakim terminie odbywa się ślub. Inne zasady tworzenia bukietu przyjmuje się w okresie zimowym, a inny w okresie letnim. Ostateczne, drobne zmiany, mogą również być wdrożone dzień przed ślubem, po to, aby dana kompozycja przetrwała wysokie temperatury, czy też deszcz i wiatr.

Określenie stylu

Drugi etap projektowania bukietu ślubnego, to określenie jego stylu. Dzisiaj popularne są zarówno kompozycje kwiatowe naturalistyczne, wiejskie, jak i dworskie, chabby chic, empire, czy też „hollywoodzkie” oraz romantyczne. Styl wyznaczają zaś gatunki roślin, elementy ozdobne, czy też układ rozłożenia kwiatów. Jeśli chodzi zaś o trendy w bukieciarstwie, w ostatnich sezonach bardzo popularne stały się z pozoru chaotyczne, różnokolorowe i asymetryczne bukiety, tworzone z kwiatów polnych, leśnych, a nawet z suszonych owoców! Określenie stylu jest zatem ważne, między innymi po to, aby dobrać odpowiednią jakość różnych roślin, często pochodzących od ekologicznych hodowców.

Rysunek poglądowy

Kolejnym etapem projektowania bukietu ślubnego może być rysunek poglądowy. Nie musi on przybierać formy wiernie otworzonej wizualizacji. Ważne jest orientacyjne wskazanie ilości np. róż w bukiecie, czy innych gatunków roślin. Ich pozycja w całej kompozycji ma bowiem duże znaczenie. Rysunek pozwala zbalansować dobrze kolory bukietu, czy jego kształty. Pozwala również wziąć udział w procesie projektowym pannie młodej, która z pewnością chce trzymać pieczę nad każdym elementem jednego z najważniejszych dla siebie dni życia.

Bukiet próbny 

Bukiet próbny, czy inaczej prototyp bukietu ślubnego, to ważny wyznacznik pracy kwiaciarni. Najlepsze z nich, takie jak Studio Florystyczne KWIAT TOSKANII, pokazują w ten sposób swój profesjonalizm. Bukiety próbne pozwalają pannie młodej wdrożyć odpowiednie poprawki, czy też zobaczyć ogólny efekt i określić harmonię z resztą ślubnego wizerunku. Wielokrotnie takie kompozycje, są tworzone nawet na kilka miesięcy przed uroczystościami. Bukiet, który otrzyma zaś panna młoda na swój ślub, jest tworzony dwa lub jeden dzień przed, w celu zachowania najwyższej świeżości.

Opracowanie artykułu: