Znaczenie stroju ludowego w polskiej kulturze na wybranych przykładach.

Materiał partnera
2019-05-29

Tradycyjne, polskie stroje ludowe są bardzo różnorodne. Uzależnione jest to przede wszystkim od konkretnego regionu. Niegdyś noszone codziennie, dziś możemy zobaczyć je tylko od święta lub podczas nielicznych wydarzeń kulturalnych. Często wykorzystywane są przez aktorów i członków kół wiejskich, którzy zajmują się promocją danego obszaru. Strój ludowy jeszcze kilkadziesiąt lat temu dostarczał o swoim właścicielu wielu informacji. Jakich?

Stan cywilny i status materialny

Każdy region Polski może pochwalić się własną historią, tradycjami i strojem ludowym. Jego mieszkańcy mieli do swojej dyspozycji strój codzienny, który był raczej skromny i wygodny oraz strój odświętny, który zachwycał bogactwem kolorów i misternymi haftami. Strój tradycyjny- czy to damski, czy też męski- był źródłem wielu informacji o osobie, która go nosiła. Świadczył o jej zamożności, statusie społecznym, a nawet stanie cywilnym. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych tradycyjnych strojów ludowych jest strój krakowski. Mężczyźni nosili bogato zdobiony kaftan ,pas z brzękadełkami, charakterystyczne portki w wąskie czerwone paski i wysokie czarne buty. Zamożniejsi panowie mogli pozwolić sobie na haftowaną sukmanę, która pełniła rolę okrycia wierzchniego. Strój kobiecy był bardzo różnorodny i pełen barw. Panie nosiły śnieżnobiałą koszulę, na którą zakładano ozdobiony haftami, cekinami i koralikami gorset. Do tego krakowianki wybierały dwie wzorzyste spódnice założone jedna na drugą. Uzupełnieniem stroju była biała zapaska i wianek ze sztucznych kwiatów z wstążkami, które opadały na plecy. W chłodniejsze dni noszono katany, uszyte z cięższego aksamitu. Innym charakterystycznym polskim strojem ludowym jest strój łowicki. Panie nosiły białe koszule z szerokimi rękawami, na to zakładano wełniak, który stanowił połączenie spódnicy ze stanikiem. Spódnica była bardzo obszerna i kolorowa. Uzupełnieniem stylizacji były czarne buty z cholewką, chustka na głowie i korale. Ilość sznurów na szyi była oznaką tego, czy kobieta jest panną, czy już wyszła za mąż. Panowie nosili się dużo skromniej. Głównym elementem ich stroju także była biała koszula. Na nią zakładano długą do bioder kamizelkę i lniane spodnie. Na głowie koniecznie musiał znaleźć się kapelusz ozdobiony aksamitnym pasem.

Szycie strojów ludowych

Stroje ludowe już zawsze będą przewijać się w historii naszego kraju, jako wyraźny symbol kultury konkretnego regionu. I mimo, że nie mamy okazji oglądać ich na co dzień, wciąż możemy podziwiać ich piękno na wielu wydarzeniach takich jak np. dożynki. Firma Webfolk specjalizuje się w szyciu polskich strojów tradycyjnych. W ofercie przedsiębiorstwa znajdziemy także ludowe stroje zagraniczne. Dzięki wielu specjalistom, którzy pracują nad tworzeniem stylizacji tego typu, możliwe jest ich bardzo dokładne odwzorowanie. Prace Webfolk używane są do wielu charakteryzacji aktorskich. Wykorzystują je także zespoły folklorystyczne z całego świata. Firma powstała w 1992 roku w województwie kujawsko-pomorskim. Przedsiębiorstwo współpracuje z wieloma artystami, którzy dokładają wszelkich starań, by szyte stroje ludowe jak najbardziej przypominały oryginalną odzież sprzed wielu lat. Warto dodać, że założyciel firmy od ponad 30 lat jest choreografem znanego zespołu folklorystycznego. Doskonałe zrozumienie potrzeb sceny oraz efektownego wyglądu podczas występów, skłania firmę do dalszego rozwoju i realizacji kolejnych projektów.

Opracowanie artykułu:

Webfolk Polskie Stroje Ludowe Jarosław Wygnański

ul. Podgórna 16, 86-200 Chełmno kujawsko-pomorskie
e-mail
www
telefon