Bo dobra krawcowa to skarb

Materiał partnera
2019-06-17
pracownia krawiecka

Krawiectwo to rzemiosło i sztuka, a dobra krawcowa jest artystką, która często obok tworzenia strojów, sama także zajmuje się ich projektowaniem. Może mieć kierunkowe wykształcenie, ale niekoniecznie. Jeśli zna się na fachu i robi to dobrze, to na pewno będzie miała klientów. Jeżeli zależy ci na posiadaniu niepowtarzalnych i jedynych w swoim rodzaju ciuchów, takich na co dzień i od święta, to wybierz się do pracowni krawieckiej, takiej jak „ALISON”, gdzie poza samym uszyciem ubrań, będziesz mogła liczyć na ich zaprojektowanie.

Pomysł na ubranie

Jeśli masz jakąś wizję na ubranie codzienne, kreację wieczorową bądź niebanalny, ale elegancki strój wizytowy, najlepiej wybierz się do miejsca, w którym znajdziesz krawcową – projektantkę - stylistkę. Taka osoba to skarb. Nie dość, że zaprojektuje i uszyje dla ciebie niepowtarzalne ciuchy, to jeszcze dobierze odpowiednie kolory i wzory, a także doradzi jaki fason ubrań jest dla ciebie najlepszy. Możesz zgłosić się też z ciuchami, które chcesz przerobić. Skracanie spodni i spódnic, zwężanie czy poszerzanie ubrań to usługi wchodzące w zakres przeróbek krawieckich. Krawcowe mają tę zdolność oceniania sylwetki na oko, dzięki którym potrafią wyłapać jej niestandardowe cechy (np. nierówne wcięcia w talii) i stworzyć lub przerobić ubranie w taki sposób, by było idealnie dopasowane do ciała. Pracownia ALISON zajmuje się projektowaniem i szyciem odzieży lekkiej dla kobiet. Wykonywane jest tu szycie na miarę spódniczek, sukienek, garsonek, spodni, bluzek i gorsetów.

Wybór materiału

Do pracowni krawieckiej możesz przyjść oczywiście z własnym materiałem, jednak przed jego zakupem dobrze by było skonsultować się z krawcową. Bo może się okazać, że tkanina z jaką przyszłaś kompletnie nie będzie się nadawać na tą sukienkę lub bluzkę, o jakiej marzyłaś. Dobra krawcowa zna się na materiałach i będzie wiedziała, jaki materiał jest najlepszy na dany typ odzieży oraz w ile metrów tkaniny trzeba będzie się zaopatrzyć. Zazwyczaj w pracowniach krawieckich, szczególnie tych, gdzie krawcowe zajmują się też projektowaniem ubrań, znajdują się próbniki materiałów i możesz zamówić coś na miejscu od sprawdzonego dostawcy.

Pomiar sylwetki i przymiarki

By ubranie było dobrze dopasowane do danej osoby konieczne są dokładne pomiary. Wykonuje się je na bieliźnie i najlepiej w butach, jakie chcesz nosić do danego stroju. Szczególnie istotne jest to w przypadku szycia sukni i garsonek. Ale, co ważne i co powinna wiedzieć każda dobra krawcowa, bielizna i buty, zwłaszcza te na wysokim obcasie, zmieniają postawę i proporcje ciała. Po zrobieniu niezbędnych pomiarów krawcowa przystępuje do skrojenia materiału. Działając zgodnie ze sztuką krawiecką, przed skrojeniem materiału właściwego, najpierw należy dokonać odszycia wersji próbnej. Jednak ta metoda nie jest już tak często praktykowana. Można ją spotkać w prestiżowych salonach krawieckich, i zazwyczaj dotyczy krawiectwa męskiego. W większości pracowni krawcowe kroją materiał docelowy z odpowiednio dużym zapasem, by móc wyregulować szerokość długość ubrania. Jeśli chodzi o przymiarki, to ich ilość zależy od rodzaju stroju. W przypadku prostych ubrań wystarczy jedna przymiarka, a tych złożonych (garnitur, suknia ślubna) dwie lub trzy. Należy pamiętać, że na przymiarkę zawsze przychodzi się z dodatkowymi akcesoriami. Jeśli szyta jest sukienka, przydadzą się buty na obcasie, jeśli żakiet, to koszula. To pomaga zobrazować jak określona rzecz ma wyglądać.

Cechy dobrej krawcowej

Dobra krawcowa to ta najlepiej z polecenia. Jeśli takiej nie masz, poszukaj opinii w Internecie. Niewiele krawcowych posiada portfolio swoich prac, więc trudno ocenić ich pracę. Najlepiej umówić się na konsultację. Krawcowa powinna dokładnie wysłuchać o co ci chodzi. Jeśli podłapie twoją myśl, złapie z tobą dobry kontakt i dokładnie przedstawi swój pomysł to macie szansę na owocną współpracę. Oczywiście powinna także przedstawić swoje sugestie, szczególnie jeśli stwierdzi, że lepiej będzie ci w innym fasonie niż tym przedstawionym przez ciebie. Będąc na miejscu warto zapytać o możliwość zobaczenia zaplecza, sprzętu, materiałów, no i gotowych prac. Jeśli pracuje uczciwie i zna się na swojej profesji, nie powinna odmówić.

Opracowanie artykułu: