Filc to materiał pozyskiwany z miękkich włókien, który oprócz zastosowań praktycznych bywa wykorzystywany do dekorowania domowych wnętrz. Odporny na rozciąganie, wyjątkowo giętki i wytrzymały na działanie wysokich temperatur, może być wykorzystywany przy wielu pracach stolarskich i technicznych. Sprawdźmy, do czego można użyć filcu meblowego od Wełnotex, i co sprawia, że jest tak uniwersalnym materiałem użytkowym.

Filc meblowy – z czego jest produkowany?

Filc to materiał wytwarzany w procesie spilśniania tkanin wełnianych. Wskutek połączenia włókien w zwartą masę uzyskuje się delikatnie szorstką fakturę posiadającą dobre właściwości izolacyjne (zarówno cieplne, jak i akustyczne) oraz higroskopijne. Filc tapicerski chroni tkaninę obiciową i piankę przed uszkodzeniami, oddziela wrażliwe partie mebla od sprężyn i sprawia, że sprężyny pracują ciszej – mówi ekspert z Wełnotex. Filc techniczny znajduje zastosowanie w wielu branżach przemysłowych, m.in. meblarstwie, stolarstwie, produkcji obuwia, a nawet w motoryzacji.

Filc do mebli – skuteczna ochrona nóg

Filc meblowy jest powszechnie stosowany do zabezpieczenia spodu nóg krzeseł i stołów. Osoby, posiadające parkiet z litego drewna lub podatne na zarysowanie panele, często chronią wrażliwe powierzchnie przez nakładanie filcowych ochronek. Podklejone spody nie tylko zmniejszają ryzyko uszkodzeń, ale prezentują się na tyle estetycznie, że nie zaburzają estetyki pomieszczenia

Filc techniczny, dostępny w ofercie Wełnotex, to bardzo wytrzymała tkanina, która nie wymaga dodatkowego obszycia, a jej sztywność sprawia, że nawet przy długotrwałym użytkowaniu nie ujawnia skaz.

Filcowe wykładziny izolacyjne

Filc tapicerski może z powodzeniem zastąpić wykładziny izolacyjne i dźwiękochłonne. Doskonale sprawdzi się w gabinetach, pokojach dziecięcych i wszystkich pomieszczeniach, które wymagają dodatkowej ochrony akustycznej i termicznej. Warto przy tym dodać, że dobrej jakości filc pozwala zatrzymać więcej ciepła niż tradycyjna wykładzina. Pracownicy Wełnotex zauważają, że innym praktycznym zastosowaniem filcu jest stosowanie go w formie uszczelki do drzwi lub okien. Przy montażu należy zachować jednak szczególną ostrożność, aby umożliwić zamykanie okien.

Mimo że filc jest stosowany w dużej mierze jako materiał techniczny, coraz więcej osób docenia jego walory dekoracyjne. Odpowiednio obrobiony może stać się doskonałym dodatkiem aranżacyjnym do nowoczesnych wnętrz – filcowe bieżniki czy serwety cieszą się bardzo dużą popularnością wśród pasjonatów wyrobów rękodzielniczych.