Zima to dla dzieci czas szalonych zabaw na śniegu, wyścigów saniami i długich godzin spędzonych na zewnątrz. I choć w ostatnich latach, zima nie wygląda tak biało jak kiedyś, niskie temperatury utrzymują się przez stosunkowo długi czas. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze przenikliwy wiatr, który potęguje tylko uczucie chłodu. Zanim wypuścimy dziecko z domu, warto zadbać, by miało na głowie ciepłą czapkę. Jaki model sprawdzi się najlepiej?

Czapka – towarzysz dziecka od chwili narodzin

Już bezpośrednio po narodzinach dziecka przyzwyczajamy je do noszenia czapeczki. Mały człowiek dużo bardziej narażony jest na przeciągi niż dorosły. Ten niepozorny element garderoby chroni maluszka przed przeziębieniem. Warto wspomnieć, że organizm dziecka w pierwszych dniach życia nie radzi sobie jeszcze najlepiej z utrzymywaniem właściwej temperatury ciała. Z tego też względu zaleca się, by maluszek ubrany był o jedną warstwę ubrań więcej niż rodzic. Od dawna wiadomo, że najwięcej ciepła ulatnia się przez głowę. Czapeczka wykonana z delikatnego materiału zabezpiecza dziecko przed jego nadmierną utratą. Wraz z tym jak maluch dorasta, zmieniają się jego potrzeby, a także czapki, które nosi. Na lato rodzice wybierają dla niego przewiewne czapki z daszkiem lub cienkie chusty. Jesienią i zimą kupowane są zaś modele, które zapewnią maluchowi ciepło. Czym się kierować przy wyborze czapki zimowe dla dziecka?

Jakość materiału i pozostałe aspekty

Jak informuje przedstawiciel firmy Jakob, która jest uznanym producentem czapek dziecięcych – najważniejszy jest materiał, z którego została uszyta czapka. Warto pamiętać o tym, że skóra dziecka jest delikatniejsza niż skóra dorosłego. Tkanina do wykonania czapki powinna być zatem naturalna, miękka, delikatna i przyjemna w dotyku. Ważne jest również to, by czapka dobrze przylegała do głowy i pozwalała na odpowiednią cyrkulację powietrza. Uchroni to głowę przed nadmiernym poceniem się i powstawaniem podrażnień. Maluchowi powinno być w czapce wygodnie. Nie może ona opadać na oczy, czy uciskać skroni. Niezależnie od modelu, czapka zawsze powinna być idealnie dopasowana do rozmiaru głowy dziecka. Jeżeli zdecydujmy się na dodatek z ozdobami, koniecznie sprawdźmy, czy zostały one wszyte tak, by nie uwierały malucha. Sznurki i tasiemki przeznaczone do wiązania, powinny mieć odpowiednią długość. Nie bez znaczenia jest także materiał, z którego je wykonano. Szwy czapki nie mogą być wyczuwalne, gdyż wpływa to negatywnie na komfort jej użytkowania. Ostatnią rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest design. Wszak czapka ma się dziecku podobać, wówczas będzie ją ono nosiło chętnie. W dobrych sklepach, również internetowych, znajdziemy całe mnóstwo modeli, zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek. Furorę robią czapki z pomponami i kolorowymi aplikacjami. W dodatku możemy od razu nabyć cały zimowy komplet- czapkę wraz z szalikiem i rękawiczkami- co pozwoli na stworzenie ciekawych stylizacji.