Nieodpowiednio dobrane buty do biegania mogą nawet prowadzić do kontuzji. Dlatego tak ważne jest podjęcie właściwej decyzji co do wyboru obuwia. Na co zwracać uwagę, kupując buty do biegania? W jaki sposób dopasować je, aby były komfortowe? Jeśli planujesz zakup butów do biegania, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania.  

Jak wybrać buty do biegania?

Decydując, jakie buty do biegania wybrać, powinniśmy wziąć pod uwagę czynniki takie jak rodzaj podłoża, po jakim biegamy, naszą wagę, typ stopy oraz sposób, w jaki się odbijamy od podłoża. Warto pamiętać, że nie istnieją buty, które sprawdzą się dla każdego. Należy dobrać je w sposób odpowiedni dla nas, aby uniknąć kontuzji.

Odpowiedni rozmiar

Kolejną bardzo istotną rzeczą, kiedy wybieramy buty do ćwiczenia, jest zwrócenie uwagi na odpowiedni rozmiar. Nie należy kupować obuwia, które pasuje na nas na styk, kiedy przymierzamy je w sklepie obuwniczym. Podczas gdy ich tył powinien być dopasowany, w palcach musi się znaleźć 0,5 do centymetra zapasu.

Wpływają na to dwie kwestie. Po pierwsze, przód stopy składa się z wielu małych kostek, które podczas biegu poruszają się nieustannie, przez co stopa potrzebuje w tym miejscu więcej miejsca. Po drugie, podczas wysiłku fizycznego potrafi ona spuchnąć, przez co na pozór idealnie leżące buty okażą się za małe, nawet po krótkim biegu.

Typ stopy 

To, jakie buty do biegania będą dla nas odpowiednie, będzie zależeć między innymi od naszego typu stopy. Te rodzaje to pronacja, supinacja oraz stopa neutralna. Możemy określić to, przyglądając się swoim stopom lub sposobowi, w jaki starły się nasze stare buty.

  • Pronacja – oznacza obrót stopy do wewnątrz. Aby sprawdzić, czy nasza stopa właśnie tym się charakteryzuje, przyjrzyj się swoim butom i zobacz, czy najbardziej przetarte są na pięcie i od wewnętrznej strony.
  • Supinacja – to odwrotność pronacji, oznaczająca, że stopa, zderzając się z podłożem, skręca w zewnętrzną stronę. Możemy to poznać również przyglądając się wnętrzu buta bądź za pomocą testu wody. Ten ostatni przeprowadzamy poprzez zamoczenie stopy i odbicie jej na suchym podłożu. Wówczas możemy wyraźnie przyjrzeć się jej kształtowi.
  • Stopa neutralna – charakteryzuje się największym naciskiem na piętę oraz przednią część stopy.

Rodzaj nawierzchni

Niezależnie od tego, po jakiej powierzchni biegamy, uderzamy o podłoże z taką samą siłą. Jednak im twardsze ono jest, tym więcej wstrząsów będą przyjmować nasze stawy. Dlatego, jeśli zazwyczaj biegamy po nawierzchni takiej jak twardy asfalt, powinniśmy wybierać buty sportowe do biegania z jak największą amortyzacją.

Jakie błędy popełniamy przy wyborze butów biegowych?

Podjęcie decyzji, jakie buty do biegania wybierzemy, nie jest wcale takie proste. Często popełniane błędy to:

  • zakup butów do innych sportów. Nie będą one tak dobrze zamortyzowanej podeszwy, a mogą mieć na przykład zbyt sztywną, zabudowaną cholewę;
  • nieodpowiednie buty do podłoża. Wiadomo, że buty odpowiednie do parku mogą nie nadać się na asfalt, działa to jednak także w drugą stronę.