Jako podstawowy materiał do produkcji większości artykułów tekstylnych stosuje się tkaniny wykonane z bawełny. Jej powszechne zastosowanie spowodowane jest tym, że wykazuje właściwości absorpcyjne wilgoci, wytrzymałość na wysoką temperaturę, a także sposobność łatwego ufarbowania. Dzięki temu powstaje wiele rodzajów materiałów, takich jak na przykład: satyna, aksamit, sztruks czy flanela.

Produkcja tkanin z bawełny

Włókna do wytwarzania tego typu materiału pozyskiwane są rośliny o tej samej nazwie, a mianowicie watowatej otoczki znajdującej się wokół nasion wytwarzanych przez krzew. Była znana już w starożytnym Egipcie, gdzie po raz pierwszy zaczęto produkować z jej wykorzystaniem przewiewne ubrania, odpowiednie do tamtejszego gorącego klimatu. Jednakże nim włókna przeistoczą się w tkaninę, muszą przejść szereg procesów obróbki. Na samym początku powstaje przędza. Odbywa się to poprzez rozczesanie długich włókien, a następnie umieszczenie ich na taśmie w celu uzyskania niedoprzędu, a na dalszym etapie produkcji bawełnianej przędzy i z niej właściwej tkaniny. Istotna jest także jakość, którą poprawia się na przykład dzięki merceryzacji, czyli oddziaływaniu na bawełnę za pomocą zasady sodowej, co ma zwiększyć jej wytrzymałość, a także połysk.

Właściwości tkaniny bawełnianej

Stanowi zdecydowanie najpowszechniejszy materiał, z którego szyte są różnego rodzaju ubrania, a także tekstylia dekoracyjne. Ze względu na absorpcję wilgoci stosuje się ją do wykonywania opatrunków. Ponadto jej delikatność sprawia, że chętnie sięgają po nią osoby zmagające się z rozmaitymi alergiami, gdyż ta nie wywołuje podrażnień naskórka. Tkaniny bawełniane są także odporne na rozciąganie oraz wysoką temperaturę, dlatego bez obaw mogą być poddawane prasowaniu nawet na mokro. Przemysł odzieżowy zdecydowanie najchętniej sięga po ten materiał, gdyż w łatwy sposób daje się ufarbować. Problemu nie stanowi także utrzymanie go w należycie schludnym wyglądzie. W związku z jej podatnością na gniecenie najczęściej stosuje się domieszki włókien syntetycznych. Zarówno produkcją, jak i sprzedażą tkanin bawełnianych zajmuje się między innymi firma Stiltex z Pabianic.

Rodzaje tkanin bawełnianych

Jak zostało już wyżej wspomniane, praktycznie zastosowanie bawełny umożliwia domieszka innych surowców lub wykonywanie specjalnych splotów w procesie produkcji. Dzięki temu otrzymuje się różne rodzaje tkanin. Do najpopularniejszych można zaliczyć na przykład satynę, cehującą się charakterystycznym połyskiem oraz atłasowym splotem. Inny rodzaj stanowi woal – niezwykle cienki i prześwitujący materiał, który służy najczęściej do szycia firan lub ozdobnych zasłon. Z wykorzystaniem bawełny powstają również takie materiały jak między innymi: aksamit, flanela, sztruks (welwet), drelich lub kora.