Jakie właściwości nadaje tkaninom pikowanie?

Materiał partnera
2019-10-10
pikowana skóra

Pikowanie tkanin to czynność, która w Polsce jest znana i praktykowana od wielu lat. Nie bez powodu jest powszechnie wykorzystywana w różnych dziedzinach – od odzieży zimowej, przez pościele aż po luksusowe meble. Pikowanie ma wiele zalet i pozwala widoczny sposób poprawić właściwości tkaniny. Jakie jego rodzaje można wyróżnić i w czym dokładnie pomaga?

Rodzaje pikowania

Pierwszym rodzajem pikowania jest tradycyjne niciowe, które polega po prostu na charakterystycznym zszyciu dwóch kawałków materiału, w celu stworzenia spójnej całości. Pomiędzy nimi może dodatkowo znajdować się wypełnienie – syntetyczne lub naturalne (np. pierze). W tym celu zwykle stosuje się wzór rombów, jednak współcześnie, pikowanie może tworzyć rozmaite dekoracyjne mozaiki. Pikowanie niciowe, jak sama nazwa wskazuje, odbywa się przy pomocy igły i nici. Pikowanie niciowe może być jednostronne lub dwustronne. Drugi typ to pikowanie ultradźwiękowe, gdzie do łączenia tkanin nie potrzeba ani igły, ani nici. Proces polega na zgrzaniu ze sobą warstw materiału, tworząc trwałe i mocne połączenie. Rodzaj pikowania jest zawsze dostosowany do projektu oraz indywidualnych właściwości danej tkaniny.

 

Profesjonalnym pikowaniem tkanin przy pomocy obu metod zajmuje się między innymi firma Mark-Arko, której siedziba znajduje się w miejscowości marki na terenie województwa mazowieckiego, w okolicy Warszawy.

Zalety pikowania tkanin

Pikowanie tkanin to nie tylko zabieg estetyczny, choć jest to jedna z ważniejszych jego zalet. Szczególnie w przypadku mebli oraz odzieży, kiedy zależy nam na jak najlepszym ich wyglądzie. Trwałe połączenie warstw tkanin sprawia, że można uzyskać cieplejsze ubranie lub kołdrę i mieć pewność, że nie będzie się rozwarstwiał po kilku tygodniach użytkowania. Pikowanie to czynność niezwykle ważna w przypadku materiałów, które zawierają wypełnienie. Tworzone przy jego pomocy komory utrzymują wypełnienie w stałych miejscach i nie doprowadzają do ich przegrupowania. Puchowe kołdry i kurtki mają to do siebie, że pierze ma tendencje do zbierania się w jednym miejscu i zbijania w niewygodne i nieestetyczne kłęby. Pikowanie sprawia, że nawet po wypraniu całość jest równomiernie rozłożona. Istotna jest wielkość uzyskany komór, gdyż powinna być zawsze dopasowana do typu wypełnienia.

 

W dzisiejszych czasach, dzięki pikowanie odbywa się przy pomocy specjalistycznych maszyn sterowanych komputerem. W ten sposób można zaprojektować nawet najbardziej fantazyjne wzory, które będą nie tylko funkcjonalne, ale też ozdobią tkaninę i sprawią, że będzie spersonalizowana oraz unikatowa.

Opracowanie artykułu:

Mark-Arko Pikowanie Tkanin

ul. Jana Pawła II 18, 05-270 Marki mazowieckie
e-mail
www