Buty robocze to co prawda niewielki, ale bardzo ważny element wyposażenia pracowników. Odpowiadają nie tylko za komfort, ale też bezpieczeństwo pracy. Co więcej, w przypadku niektórych zawodów obowiązek posiadania odpowiedniego obuwia roboczego jest regulowany przez przepisy BHP. Oprócz tego, że buty powinny być dopasowane do charakteru wykonywanej pracy, warto także zwrócić uwagę na inne kwestie. Jakie? Podpowiadamy!

Zastosowanie obuwia roboczego

Zdecydowanie najważniejszą kwestia, jaką należy wziąć pod uwagę, wybierając buty robocze, jest ich przeznaczenie. Różne wymogi dotyczą obuwia wykorzystywanego w branży gastronomicznej, budowlanej, medycznej czy elektrycznej. Ponadto pracownicy narażeni są na różnego typu zagrożenia. Dlatego, aby dobrać odpowiednie buty, trzeba przede wszystkim skupić się na specyfice wykonywanej pracy. Bardzo ważną kwestią, o której także nie można zapomnieć, są specjalne oznaczenia butów roboczych. Otóż w ofercie specjalistycznych sklepów, takich jak na przykład hurtownia BHP Kris działająca w Szczecinie, znaleźć można szeroką ofertę obuwia roboczego przeznaczonego dla różnych branż. Jest to m.in.:

  • obuwie bezpieczne – wyposażone w podnoski, które zapewniają ochronę śródstopia przy sile nacisku 200 J oraz ściskaniu z siłą 15 kN,

  • obuwie ochronne – również posiada podnosek, ale w tym wypadku wytrzymuje ​​uderzenie z energią 100 J i ściskanie z siłą 10 kN,

  • obuwie zawodowe – także ochrania stopę, ale przeznaczone jest do użytkowania tam, gdzie nie jest wymagane specjalne zabezpieczenie podnoskami.

Kluczowy parametr – rozmiar

Wbrew pozorom bardzo ważnym parametrem, który ma wpływ zarówno na wygodę, jak i bezpieczeństwo, jest rozmiar obuwia. To szczególnie istotne w przypadku butów roboczych, gdzie niestabilne obuwie może doprowadzić do groźnych wypadków. Odpowiednio dopasowany but zapewnia stabilizację stopy, głównie poprzez usztywnienie kostki. Natomiast but zbyt luźny może wpłynąć na problemy z utrzymaniem równowagi, a brak odpowiedniego usztywnienia to częsty powód skręceń kostki. Z kolei buty za ciasne nie tylko będą niekomfortowe, ale też w dłuższej perspektywie czasu mogą powodować problemy z krążeniem.

Dodatkowe udogodnienia

Jeśli chodzi o dodatkowe udogodnienia, które znacznie poprawiają komfort użytkowania obuwia roboczego, trzeba tutaj wspomnieć przede wszystkim o odpowiedniej wentylacji i oddychalności. Osoby, które dużo chodzą, szczególnie po wymagającej nawierzchni, powinny zwrócić uwagę także na rodzaj podeszwy i jej amortyzację. Natomiast osoby, które pracują na zewnątrz, niekiedy w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, mogą wybrać obuwie wodoodporne, antypoślizgowe, ocieplane, a nawet niepalne.